Technologie sztucznej inteligencji, które warto znać

Technologie sztucznej inteligencji, które warto znać

O sztucznej inteligencji słyszał już zapewne niemal każdy. To temat, który poruszają zarówno wielkie portale technologiczne http://techpolska.pl/, jak i takie, które zazwyczaj nie mają z technologią wiele do czynienia. Trzeba jednak przyznać, że w wielu przypadkach nasza wiedza na temat AI jest bardzo ograniczona i wiemy jedynie, że jest to technologia mająca na celu sprawić, aby maszyny mogły stać się „inteligentne”, czyli jak najlepiej imitowały zachowanie człowieka. Jest to niezwykle interesujący temat, dlatego też warto wejść w niego głębiej. W tym artykule przedstawimy kilka technologii sztucznej inteligencji, które warto znać, ponieważ już są istotne, a będą tylko wraz z upływem lat zyskiwały na znaczeniu.

Uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe w wielkim skrócie polega na samodzielnym rozwijaniu się sztucznej inteligencji na podstawie dostarczonej jej danych. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie szybko nawet bardzo zaawansowanych działań matematycznych na ogromnej ilości danych.

Tą technologię wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, od tworzenia rekomendacji na Netflixie po programowanie działania samoprowadzących się pojazdów.

Uczenie głębokie

Uczenie głębokie działa w nieco podobny sposób do uczenia maszynowego. Jego celem jest upodobnienie działania maszyny do działania ludzkiego mózgu, tak, aby była ona w stanie jak najlepiej imitować zachowanie człowieka. Rozpoznawanie mowy czy wykonywanie przewidywań było przez długi czas zarezerwowane dla ludzi, a maszyny miały z tym problem.

Rozwiązuje go właśnie uczenie głębokie, które daje maszynie dostęp jedynie do podstawowych parametrów odnośnie udostępnionych jej danych i pozwala na samodzielne osiąganie przez nią konkluzji.

Przetwarzanie języka naturalnego

Ludzie inaczej podchodzą do interakcji z maszynami, a inaczej z innymi ludźmi. Tam, gdzie drugiej osobie zadalibyśmy naturalnie brzmiące pytanie „jaka jest najwyższa góra w Polsce?”, w wyszukiwarkę wpisalibyśmy hasło „najwyższa góra Polska”. Jest tak dlatego, że maszyny miały zawsze duży problem z interpretacją naturalnie brzmiącej mowy.

Przetwarzanie języka naturalnego to technologia sztucznej inteligencji, która mocno się w ostatnim czasie rozwinęła. Do tego stopnia, że ogromną popularność zaczęli uzyskiwać asystenci głosowi, zdolni do bardzo dobrego rozpoznawania języka naturalnego.

Uczenie maszynowe, uczenie głębokie i przetwarzanie języka naturalnego – to właśnie na te technologie sztucznej inteligencji kładzie się obecnie największy nacisk. Nie bez powodu właśnie na nich skupiają się często duże portale technologiczne http://techpolska.pl/. Są to bez wątpienia technologie, na które warto zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz