Coraz więcej rolników idzie z duchem czasu i decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie. To nie tylko duża oszczędność, ale też sposób na dbanie o środowisko. Jeśli chcesz unowocześnić swoje gospodarstwo i oszczędzić pieniądze na energii elektrycznej to jako rolnik możesz skorzystać z różnych sposobów dofinansowania. Fotowoltaika dla rolnika jest coraz bardziej dostępna i warto znać możliwości, jakie oferuje państwo w tym zakresie.
Programy i dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników
Rolnicy, którzy posiadają własne gospodarstwa rolne, mogą liczyć na różnego rodzaju programy i dofinansowania, które mają na celu zachęcić ich do zainwestowania w panele słoneczne. Fotowoltaika dla rolnika jest coraz bardziej opłacalną inwestycją, a dodatkowo może on skorzystać z takich możliwości jak:
Ulgi podatkowe
Rolnicy, którzy chcą zainstalować panele słoneczne w swoim gospodarstwie, mogą liczyć na ulgi podatkowe. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą na wsi i jesteś płatnikiem VAT, to możesz skorzystać z odliczenia całego podatku z tytułu montażu paneli fotowoltaicznych na swojej ziemi. Dzięki temu inwestycja będzie dla Ciebie aż 23% tańsza i koszty, związane z instalacją fotowoltaiki w gospodarstwie będą znacznie mniejsze. Dodatkowo rolnicy mogą odliczyć nawet 25% wartości fotowoltaiki od podatku rolnego, który płacą do gminy. Taką ulgę można rozliczać przez 15 lat.
Nisko oprocentowane kredyty dla rolników
Z myślą o rolnikach, którzy chcą zadbać o środowisko i zainstalować fotowoltaikę w swoim gospodarstwie powstały też nisko oprocentowane kredyty. Mogą być one przeznaczone na działania proekologiczne i są oferowane w ramach rządowego projektu „Czyste powietrze”. Korzystając z tego rozwiązania, rolnik może sfinansować nawet sto procent kosztów, które poniesie za montaż instalacji. Należy jednak pamiętać o tym, że koszt ten nie może przekroczyć 6 tysięcy złotych za każdy zainstalowany 1 kWp. Okres, na jaki udzielany jest kredyt, nie może przekroczyć 180 miesięcy.
Net metering
Net metering umożliwia rozliczanie się z dostawcą prądu z różnic energii, którą wykorzystałeś i którą oddałeś do sieci. Nadwyżki energii możesz wykorzystać w późniejszym okresie np. gdy zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie jest większe. Gdy Twoje panele fotowoltaiczne wyprodukują więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć, energia trafia do elektrowni, która ją przechowuje. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej w okresie, gdy potrzebujesz więcej prądu, niż Twoje panele słoneczne są w stanie na dany moment wyprodukować.