Dlaczego warto używać obrabiarek sterowanych numerycznie?

Dlaczego warto używać obrabiarek sterowanych numerycznie?

Sterowanie numeryczne, czyli CNC jest popularne i chętnie używane. Dlaczego coraz częściej zaczyna się przechodzić ze zwykłych maszyn i obrabiarek sterowanych ręcznie na te sterowane numeryczne? Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje.

1. Automatyzacja pracy

Używanie obrabiarek numerycznych to z pewnością ogromna automatyzacja pracy. Już na samym początku uzbrajamy maszynę w wiele narzędzi – zwykle dozwolona ich ilość jest większa niż w konwencjonalnych obrabiarkach. Dzięki temu mamy do nich błyskawiczny dostęp. Raz ustawione będą zawsze doskonale działać.

Kolejną zaletą płynącą z używania maszyn CNC jest to, iż nie potrzebują one aż tak wiele czasu i uwagi ze strony pracownika jak maszyny zwykłe. Tutaj jedna osoba może nadzorować kilka maszyn, które będą same wykonywały automatycznie dany program. Jedynie na początku dany pracownik musi uzbroić maszynę, zaprogramować ją i przetestować czy wszystko jest w porządku. Później to tylko kwestia dozoru i np. wymiany zużytych części. Więc tutaj jeden pracownik jest znacznie wydajniejszy! Przy użyciu obrabiarki CNC zrobimy w tym samym czasie więcej elementów, niż używając do tego celu maszyn tradycyjnych.

2. Precyzja

Największą przewagą maszyn sterowanych numerycznie nad konwencjonalnymi typami jest to, iż są one niesamowicie precyzyjne. Dokładność detalu co do tysięcznej części milimetra nie jest niczym zadziwiającym na tak zaawansowanym sprzęcie. Dlatego też wiele osób zaczyna stosować te dokładniejsze rozwiązania. Dzięki temu można otworzyć się na większą ilość zleceń. Dokładne części samolotowe czy samochodowe są właśnie tłoczone i frezowane na obrabiarkach CNC. Nigdy nie zrobimy równie precyzyjnej części na obrabiarce konwencjonalnej.

3. Powtarzalność programów

Ogromną zaletą posiadania obrabiarki sterowanej numerycznie jest to, iż raz napisany program jest dla nas ciągle dostępny. Jest to cudowne, iż nie musimy ciągle na nowo pracować nad tym samym elementem. Wystarczy raz uzbroić maszynę, napisać program, przetestować go a później, jeśli zajdzie taka potrzeba, bo np. trzeba znowu dorobić taką część, to wtedy można po prostu przezbroić maszynę w potrzebne narzędzia i odtworzyć wcześniej napisany już program. Więc im dłużej korzystamy z danej maszyny CNC i im więcej programów napisaliśmy na niej, tym nasza praca będzie prostsza i łatwiejsza, gdyż będziemy mogli odtworzyć stary program, zamiast pisać nowy. Często też detale są podobne, więc można edytować podobny, wcześniej stworzony program i dostosować go do obecnych wymagań. Oszczędność czasu.

1 Comment

Dodaj komentarz