Jakie zagrożenia istnieją w sieci? Poznaj je i ochroń się przed nimi!

Jakie zagrożenia istnieją w sieci? Poznaj je i ochroń się przed nimi!

Internet uznawany jest za jeden z najlepszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia nam natychmiastowy dostęp do rozmaitych informacji i umożliwia utrzymywanie kontaktu ze znajomymi z całego świata. Jest także źródłem wielu rozrywek. Niestety, nie jest idealny, ponieważ korzystanie z sieci wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jakie występują najczęściej? Na co uważać? Sprawdź to w naszym artykule!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje zagrożeń w cyberbezpieczeństwie?

Jeśli chodzi o najczęściej występujące rodzaje zagrożeń w cyberbezpieczeństwie https://skupszop.pl/ksiazki/informatyka/bezpieczenstwo-145906, to jednym z takich są na pewno złośliwe lub zaszyfrowane oprogramowania, czyli aplikacje, które m.in. uszkadzają systemy, czy kradną dane. Istnieje ich wiele wariantów i są to m.in. wirusy, robaki, czy trojany.

Dużym zagrożeniem są ataki phishingowe, opierające się na stosowaniu technik, które mają wprowadzić użytkowników w błąd, z kolei cyberprzestępcy odnoszą określone korzyści. Wykorzystywane są tutaj rozmaite środki komunikacji m.in. wiadomości e-mail, SMS-y czy strony internetowe. Podszywają się oni pod godne zaufania osoby lub firmy (np. bank, urząd skarbowy czy policję). Wpływają na emocje, powodują lęk u użytkowników, a ich celem najczęściej jest zdobycie dostępu do konta bankowego czy uzyskanie prywatnych danych.

Nierzadko dochodzi również do ataków DDoS, które skupiają się na tym, aby klienci mieli utrudniony dostęp do danej strony przez jak najdłuższy czas. Innymi niebezpieczeństwami w sieci mogą być m.in. cryptojacking, czy atak man in the middle.

Skąd czerpać wiedzę o cyberbezpieczeństwie?

Aby uchronić się przed wspomnianymi zagrożeniami, warto sięgać po lektury opowiadające o cyberbezpieczeństwie. Zawierają one mnóstwo cennych informacji dotyczących sposobów zapobiegania im. W SkupSzop.pl znajdziesz liczne pozycje na ten temat, a w dodatku są one dostępne w niskich cenach. 

Sięgając po nie, dowiesz się m.in. że podczas korzystania z Internetu, konieczne jest zachowanie czujności, czyli m.in. nie klikanie w linki pochodzące od nieznanych nadawców. Złym pomysłem może być również pobieranie załączników z takich wiadomości. Niezbędne jest też korzystanie z programu antywirusowego i co więcej: aktualizowanie systemów operacyjnych i aplikacji. Niestety wielu z nas tego nie robi, a tymczasem stare aplikacje i systemy mogą mieć błędy, co oznacza, że są łatwiejszym celem dla cyberprzestępców.

Dodaj komentarz