Wielbiciele gier wideo często stają przed dylematem – jaki sprzęt wybrać, aby czerpać jak największą przyjemność z grania? Pomijając najnowszej generacji konsole do gier – są dziś bardzo drogie i występuje problem z ich dostępnością w sklepie – zastanówmy się więc, co wybrać. XBox One, PlayStation 4, komputer stacjonarny, czy inne rozwiązanie?
Konsole do gier – bitwa dwóch gigantów, reszta z tyłu sawkii
Od czasów premiery pierwszej generacji konsolo PlayStation (PSX) zaczęła ona wyznaczać standardy. Wcześniej bardzo popularne były urządzenia produkowane przez Nintendo, czy proste gierki telewizyjne na kartridże. PlayStation pozwolił graczom na zupełnie nową, lepszą rozgrywkę. Już sam wygląd i jakość wykonania zarówno konsoli, jak i służącego do sterowania pada były na bardzo dobrym poziomie i pozwalały na czerpanie maksymalnej przyjemności z gier.
Kolejne generacje zarówno PlayStation produkcji Sony, jak i zaprezentowanego nieco później przez amerykański koncert Microsoft XBoxa, dodawały nowe funkcjonalności i dawały ich właścicielom nowe możliwości. Czwarta generacja konsol – PlayStation 4 lub XBox One – to prawdziwe kombajny multimedialne. Z powodzeniem mogą zastępować komputer i służyć za domowe centrum rozrywki. Przy ich użyciu właściciel może z powodzeniem oglądać filmy Blu-ray, słuchać muzyki, korzystać z zaawansowanych funkcji internetowych i instalować aplikacje. Najważniejszą cechą pozostaje jednak możliwość uruchamiania nowoczesnych gier.
Bezproblemowa obsługa,
W porównaniu z uruchamianiem gier na komputerze osobistym, korzystanie z dedykowanych konsoli do gier cechuje się bezproblemowością. Gry dostosowane do konkretnej generacji konsoli po prostu działają na niej bardzo dobrze. Nie ma potrzeby, jak w przypadku gamingowych PC-tów, modyfikowania sprzętu, zmiany jego podzespołów i instalacji różnych sterowników.
Po włożeniu płyty lub pobraniu plików z dedykowanego sklepu gra instaluje się szybko i sprawnie. Później można już włączyć daną grę. Ta zawsze chodzi płynnie na najwyższych dostępnych ustawieniach grafiki.
Zarówno PlayStation jak XBox posiadają dość zbliżone funkcjonalności. To obsługa wielu multimediów, możliwość grania w trybie online. Główną różnicą mogą być tytuły gier dostępne tylko na konkretną konsolę. To tak zwane exlusive’y. Jeżeli więc wybierając nową konsolę chcemy szczególnie pograć w jeden z takich tytułów, musimy zdecydować się na konkretne rozwiązanie.
Komputer też dobry do grania?
Wyposażone w mocne procesory i karty graficzne komputery osobiste (PC) także świetnie nadają się do gier. Ich konfiguracja może być jednak nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku jednej z konsol. Aby grać w nowe i wymagające gry trzeba wciąż utrzymywać swój sprzęt na najwyższym poziomie, od czasu do czasu wymieniają części na bardziej wydajne. To może się wiązać z koniecznością zmian w systemie operacyjnym i sterownikach.
Inne rozwiązania
Na rynku jest także wiele innych urządzeń pozwalających na granie w gry. To przenośne konsole lub telefony komórkowe, na których zainstalujemy wiele ciekawych gier. Nie można jednak porównać ich z typowymi konsolami podłączanymi do zewnętrznego ekranu lub do komputera. Te dają znacznie więcej możliwości i obsługują bardziej zaawansowane gry.