Płatności bezgotówkowe szturmem zdobyły rynek. Mają obecnie bardzo duży dział w rynku. Jak w bezpieczny sposób przeprowadzać transakcje bez wykorzystania gotówki i jak zabezpieczyć się przed oszustami?
Kilka popularnych rodzajów płatności bezgotówkowych – karta kredytowa, BLIK, płatności przez Internet
Wciąż najpopularniejszą formą płatności jest wykorzystanie karty płatniczej. Taki rodzaj płatności wydaje się być dość bezpieczny, co jednak z płatnościami przez Internet, gdy wymagane jest wprowadzenie danych karty?
Podczas płacenia kartą kredytową lub debetową warto upewnić się, że osoby trzecie nie widzą znajdujących się na niej danych, ani wprowadzanego kodu PIN. Poznanie danych karty może umożliwić oszustom płatność za jej pomocą. Sporadycznie zdarza się, że osoby trzecie instalują w bankomatach specjalne urządzanie służące do kopiowania karty wsuwanej w otwór maszyny. Jeśli wygląd bankomatu wzbudza więc wątpliwości, a przyłączone do niego urządzenia wyglądają dziwnie, najlepiej nie korzystać z bankomatu i skontaktować się z bakiem lub policją.
Podczas podawania danych karty kredytowej w celu dokonania płatności w Internecie warto upewnić się, na jakiej stronie wpisywane są dane. Najczęstszym sposobem wyłudzenia danych jest stworzenie przez oszustów strony bliźniaczo podobnej do sklepu internetowego lub strony banku. Taka strona może mieć nieco zmieniony adres www, gdzie w miejsce litery “n” widnieje litera “m”, i tym podobne. W taki sposób ciężko rozpoznać nieprawidłowy adres witryny na pierwszy rzut oka. Warto również upewnić się, że finalizacja transakcji przebiega poprzez bezpieczne, szyfrowane połączenie.
Płatności przez Internet, BLIK
Nowoczesne formy płatności, w tym popularny w Polsce standard BLIK, oferują użytkownikom wiele zabezpieczeń. Warto ustawić weryfikację każdej takiej płatności za pomocą urządzenia mobilnego – na przykład telefonu komórkowego. Każdorazowe potwierdzenie zakupu na drugim urządzeniu pozwala uniknąć ewentualnego oszustwa lub wykonania płatności przez osobę trzecią.
Warto również pamiętać, że wszystkie banki dają swoim klientom specjalny rodzaj ubezpieczenia, który pozwoli odzyskać środki utracone w wypadku oszustwa. Często banki proponują taką usługę za dodatkową opłatą, jednak obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na odzyskanie środków nawet w wypadku braku takiej opcji.
Częste sprawdzanie rachunków
Oszuści, którzy uzyskali bezprawny dostęp do konta bankowego swojej ofiary, bardzo często nie pobierają jednorazowo wszystkim środków. Częstą praktyką jest wykonywanie wielu niewielkich transakcji bezgotówkowych, przez co cały proceder może trwać nawet wiele tygodni lub miesięcy.
Warto regularnie kontrolować stan swojego konta oraz historię transakcji. Płatności, co do których posiadacz konta bankowego nie ma pewności warto skontaktować z przedstawicielem banku. W ten sposób można uzyskać dodatkowe informacje, na przykład dotyczące możliwego pobrania środków przez osoby trzecie (oszustów).
Warto zabezpieczyć dostęp do konta poprzez skomplikowane hasło lub odcisk palca.