Podczas kupna nowego komputera często zwracamy uwagę na podzespoły, w jakie został on wyposażony. Niestety im lepszej są one jakości, tym droższe jest ów urządzenie. W takiej sytuacji nierzadko skupiamy swoją uwagę na komputerach używanych, które należą do tańszych alternatyw. Decydując się na taki krok, możemy kupić sprzęt identyczny, nieznacznie wpływający na objętość naszego portfela. Czy kupno używanego komputera jest jednak bezpieczne?
Rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę
W chwili, gdy decydujemy się na kupno używanego komputera stacjonarnego, powinniśmy mieć na uwadze kilka czynników. Porównując je z nowymi zestawami, te drugie zwykle są w stanie fabrycznym, zatem rzadko zdarza się, że podzespoły są uszkodzone. Owszem, istnieją takie przypadki, nie mniej stanowią one zdecydowaną mniejszość. Natomiast gdy spojrzymy na zestawy używane, liczyć się musimy z tym, że historia owego urządzenia jest nam całkowicie nieznana. Podczas kupna powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze sprzedawcą i upewnić się, czy podzespoły, aby na pewno nie są awaryjne. Pamiętać należy, że często w takich komputerach instalowane są karty graficzne, które wykorzystywane były wcześniej np. w koparkach kryptowalut. Taka karta graficzna może być wadliwa, ale usterka pojawić się może dopiero po pewnym czasie. Jeśli sprzedawca jest z nami nieszczery, powinniśmy również dowiedzieć się, czy otrzymamy w trakcie kupna gwarancję, a jeśli tak, to jak długą? Zakładając, że zdjęcia danej oferty są niewystarczające, należałoby poprosić o dostarczenie takowych. Decydując się na zakup używanego komputera, dobrze jest się odrobinę znać, aby móc oszacować już po samych zdjęciach czy sprzęt ten nie jest wadliwy.
Kiedy warto kupić używany komputer?
Nie ma co ukrywać, że komputer z nowymi podzespołami jest komputerem bezpiecznym. Są jednak sytuacje, które zmuszają nas do kupna zdecydowanie tańszego, używanego komputera. Rozwiązanie to jest dobre szczególnie dla tych osób, które chcą przeznaczyć ów urządzenie do celów biurowych czy czysto edukacyjnych. Podczas gdy wiemy, że wykorzystywać go będziemy raczej w stopniu małozaawansowanym, nie ma sensu przepłacać. Ryzyko spalenia karty graficznej jest małe podczas zwykłej rozmowy konferencyjnej czy obliczeń z wykorzystaniem tabelek w Excelu. Sytuacja ma się nieco inaczej kiedy komputer ten chcielibyśmy przeznaczyć do gier czy filmów w wysokiej rozdzielczości. Tutaj należałoby udać się do sprawdzonego sprzedawcy, który da nam gwarancje na bezawaryjne działanie urządzenia.