Zepsuta matryca w laptopie – co zrobić?

Zepsuta matryca w laptopie – co zrobić?

Uszkodzona matryca w laptopie to bardzo popularny problem wśród posiadaczy tego sprzętu. W wielu przypadkach to poważna usterka, która uniemożliwia korzystanie z laptopa. Właśnie z tego powodu często pojawia się też pytanie: „Co zrobić z uszkodzoną matrycą i czy warto ją naprawiać?”. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednak oczywista, ponieważ nie każda usterka matrycy musi oznaczać pożegnanie się z ulubionym laptopem. Zobacz co najlepiej zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy.

Dlaczego matryca w laptopie nie działa?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest taka sama. Powodów uszkodzonej matrycy w laptopie może być bardzo wiele i zawsze należy to skonsultować z pracownikiem profesjonalnego serwisu https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/serwis-dell. Tak naprawdę niewiele trzeba, aby doszło do tego typu awarii. Najczęstszym powodem powstania awarii, który zgłaszają właściciele laptopów, jest:

– pęknięcie delikatnej matrycy wskutek upadku na ziemię,
– upadek ciężkiego przedmiotu na matrycę,
– zamknięcie laptopa, w momencie, gdy na klawiaturze leżał twardy przedmiot np. długopis,
– zalanie matrycy cieczą,
– nieprawidłowe czyszczenie ekranu laptopa.

Każdy z tych wypadków może spowodować utrudnienie pracy na laptopie, a nawet jego całkowite zepsucie. Bywa też jednak tak, że matryca ulega awarii w wyniku niezależnej od nas usterki laptopa. W takim przypadku klienci często zgłaszają złą jakość obrazu, martwe punkty na ekranie czy też migotanie obrazu odtwarzanego na laptopie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, a osoba, która nie zna się na naprawie laptopów, może nie dostrzec powodów usterki. W takiej sytuacji pozostaje nam skorzystać z gwarancji (jeśli laptop taką posiada) lub pójście do serwisu, w którym pracownik zdiagnozuje problem i wyceni naprawę sprzętu.

Lepiej naprawiać matrycę czy kupić nowy sprzęt?

To czy naprawa opłaca się bardziej niż zakup nowego laptopa, zależy od skali uszkodzenia. Czasem to naprawa opłaca się bardziej, ponieważ cena nowych komponentów do laptopa nie jest duża, a koszt serwisowania w sprawdzonym punkcie także jest przystępny cenowo. Nie poleca się jednak wymiany matrycy na własną rękę, ponieważ można w ten sposób jeszcze bardziej uszkodzić laptopa i na dobre zakończyć jego żywot. Najlepszym pomysłem będzie wizyta w serwisie i skorzystanie z bezpłatnej wyceny naprawy awarii. Pracownik takiego punktu podpowie też czy bardziej opłaca się naprawa sprzętu, czy kupno nowego laptopa. Całkowita wymiana lub wyczyszczenie matrycy kosztuje kilkaset złotych, jest to więc koszt nieporównywalnie mniejszy do ceny nowego sprzętu.

Dodaj komentarz