Router

Router

Pracujemy, korzystamy z danych cyfrowych coraz częściej. Informacje te pozwalają nam na szybkie uzyskanie konkretnych danych, których właśnie potrzebujemy. Sieć globalna to wielka biblioteka informacji cyfrowych. Oczywiście, by mieć do nich dostęp, musimy posiadać urządzenia umożliwiające połączenie się do internetu globalnego. Jednym z takich urządzeń jest ruter.

Co to jest router?

jest to urządzenie cyfrowe, które umożliwia zestawienie połączenia sieciowego pomiędzy naszym komputerem a siecią globalną. Urządzenie to podsiada specjalnie zainstalowany system wraz z pamięcią, procesorem i rejestrami. Jest to więc taki mały komputer. Możemy go skonfigurować by pracował według naszych potrzeb. Konfiguracją rutera najczęściej zajmują się informatycy, lub osoby, mające jakieś doświadczenie w tej branży. System rutera oraz jego mechanizmy pozwalają na skonfigurowanie połączenia WAN, LAN lub też WiFi, możemy zaszyfrować nasz ruter odpowiednim hasłem, dodać komputery do sieci, tworzyć różne podsieci, wirtualne sieci itp. Urządzenie posiada swój adres IP, który daje możliwość zintegrowania go w danej podsieci.

Zastosowanie routera

Ruter najczęściej wykorzystuje się po prostu do połączenia urządzenia z internetem. Ale również te urządzenia mogą podsiadać zainstalowane oprogramowania, które będą umożliwiały monitorowanie danych zasobów w sieci lub też stosowanie różnego rodzaju usług bezpieczeństwa podczas łączenia się z innymi urządzeniami, lub sieciami. Na przykład VPN (wirtualna prywatna sieć) jest często dostępną funkcją na ruterach. Urządzenie może służyć jako Access point, czyli punkt dostępu, który umożliwia łączenie do sieci wielu urządzeń za pomocą WiFi. Ruter to świetne miejsce na udostępnianie różnych danych cyfrowych w naszej sieci domowej jak na przykład muzyka, filmy. Możemy podłączyć do niego dysk zewnętrzny z wieloma danymi i stworzyć system multimedialny z naszymi telewizorami, komputerami. W kilka sekund jesteśmy w stanie mieć dostęp do filmów na kilku urządzeniach z jednego miejsca. Nowoczesne rutery posiadają wiele portów jak na przykład USB w tym w wersji 3.0, a także standard sieci WiFi 802.11ac. Gwarantują połączenie aż do 5,3 Gb/s. Mają opcje kontroli rodzicielskiej, ustawienie sieci gościnnej, konfiguracje DHCP, QoS. Do nowoczesnych ruterów możemy także podłączyć drukarkę lub inne urządzenie wielofunkcyjne. Pozwoli to na udostępnienie danego urządzenia za pomocą sieci WiFi w sieci wewnętrznej. Rutery te najwyżej klasy stosowane są w serwerowniach na całym świecie. Umożliwiają sprawny, szybki i bezpieczny ruchu danych cyfrowych w sieci firmowej, domowej itp. To niezawodne urządzenia.

Dodaj komentarz