Polecane konta osobiste, czyli które konto wybrać?

Polecane konta osobiste, czyli które konto wybrać?

W teorii da się funkcjonować obecnie bez konta bankowego, ale w praktyce jest to uciążliwe i problematyczne. Choćby w przypadku robienia zakupów w Internecie – nie każdy sklep pozwala na złożenie zamówienia za pobraniem, a nawet jeśli, to ta opcja jest zazwyczaj droższa niż w przypadku opłacenia zamówienia od razu, za pomocą przelewu, szybkich płatności internetowych lub karty debetowej bądź kredytowej.

Z tego i wielu innych względów założenie rachunku osobistego to dobra decyzja. Wielu osobom może być jednak trudno podjąć decyzję odnośnie do tego, który bank i które konkretnie konto (ponieważ w jednym banku może być dostępne wiele różnych kont wybrać). Poniżej zebraliśmy wskazówki, które powinny pomóc w wybraniu właściwego rozwiązania.

Jakie powinno być dobre konto bankowe?

Każda osoba może mieć inne potrzeby i wymagania względem konta bankowego (na przykład z racji na to, jak często podróżuje za granicę, czy interesują ją również kredyty, lokaty i konta oszczędnościowe i nie tylko), natomiast można wymienić pewne uniwersalne elementy dobrego rachunku. Przede wszystkim powinien on być tani w utrzymaniu, a więc mieć niskie opłaty za prowadzenie rachunku, przelewy krajowe (wewnętrzne i zewnętrzne), wydanie i użytkowanie karty płatniczej, a także wpłaty i wypłaty z bankomatu.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy kontach dla młodych, takie usługi mogą być całkowicie darmowe, w innych zaś, aby uniknąć opłaty, trzeba będzie spełnić w danym miesiącu określone warunki (na przykład wykonać pewną ilość transakcji lub otrzymać wpływy na kont powyżej danej kwoty). Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać tanią ofertę, ponieważ nawet, jeśli na pierwszy rzut oka pewne opłaty wydają się niskie, to na dłuższą metę mogą się skumulować.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Bardzo często polecane konta osobiste charakteryzują się nie tylko niskimi opłatami za podstawowe usługi, ale także istnieniem dodatkowych funkcji i usług, które w wielu przypadkach mogą się okazać przydatne. Obsługa płatności telefonem (za pomocą NFC), BLIK-a, szybkich przelewów do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, a także możliwość włączenia usługi multiwalutowej z pewnością zainteresują niejedną osobę.

Niektórym może się także podobać na przykład możliwość wybrania własnego wzoru na karcie płatniczej – nie jest to coś, co wpływa na koszty konta czy jego jakość, ale jest ciekawym dodatkiem. Obecnie podstawą jest także posiadanie przez bank dobrze zaprojektowanej, wygodnej w obsłudze aplikacji mobilnej, która ułatwia korzystanie z konta za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Dodaj komentarz