Rodzaje anten telewizyjnych

Rodzaje anten telewizyjnych

.

Jeśli mamy ochotę na chwile relaksu przed telewizorem, a nie chcemy inwestować w nią dużej ilości pieniędzy możemy skorzystać z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Potrzebujemy dwie rzeczy, albo dekodera z obsługą DVB-T, albo telewizora z tunerem DVB-T i możemy cieszyć się telewizją, ale co w przypadku gdy odbierane kanały nie oferują nam najlepszego jakościowo obrazu, zacinają się, a nawet nie raz pojawia się czarny obraz. Wtedy najprawdopodobniej mamy uszkodzoną antenę, albo jest ona za słaba i niektóre kanały nie są dostępne. Należy w tym przypadku wymienić antenę.

Naziemna telewizja cyfrowa.

W Polsce mamy dostęp do telewizji odbieranej za pomocą anteny, albo pokojowej, ale zewnętrznej. Obecnie w darmowym pakiecie mamy 60 kanałów jednak ich ilość zależna jest od regionu, w którym się znajdujemy. Powinniśmy też sprawdzić przed zakupem sprzętu do telewizji naziemnej czy będzie ona odbierała w naszym regionie oraz jeśli tak to gdzie są jej najbliższe nadajniki. Możemy to zrobić za pomocą internetu wyszukując informacje na temat położenia nadajników w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Jaką antenę wybrać?

Najpierw skupmy się na antenach, które używane są w pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie jej do gniazda koncentrycznego jeśli takowe posiadamy. Wtedy mamy dużą szansę, że odbiór naszej telewizji będzie w 90% bezzakłóceniowy. Przed zakupem takiej anteny powinniśmy zwrócić na to, aby częstotliwości, które odbiera ona były jak największe. W przypadku doboru takiego sprzętu nie jego cena odrywa najważniejszą rolę lecz specyfikacja to właśnie ona powinna być jak najlepsza.

Antena zewnętrza, czy pokojowa?

Istnieją dwa rodzaje anteny zewnętrzną oraz wewnętrzna. Oczywiście sygnał będzie lepiej odbierany na zewnątrz, ponieważ w budynkach istnieje wiele przeszkód, które powodują zakłócenia podczas odbioru sygnału. Pamiętajmy jednak aby antena nie była montowana w zabudowaniach np. na poddaszu, ponieważ ściany będą skutecznie tłumić przepływ sygnału. Sprzęt zamontujmy tak, aby był skierowany w stronę nadajnika i miał do niego jak najkrótszą drogę. Tak samo jak posiadamy antenę tańszą droższą powinniśmy podpiąć ją do dekodera lub telewizora jak najkrótszą drogą.

Jak działa antena satelitarna?

Tego typu antena służy do odbioru lub nadawania sygnału z kosmosu, często odbywa się to za pomocą satelit telekomunikacyjnych. Natomiast tako stosowane są w gospodarstwach domowych do telewizji satelitarnej. Istnieją też wiele większe anteny, które nic z telewizją wspólnego nie mają, a są wykorzystywane do komunikacji z sondami i badań radioastronomicznych.

Dodaj komentarz