Ranking 18 najlepszych gier ostatniej dekady

Ranking 18 najlepszych gier ostatniej dekady

Poniżej znajduje się ranking 18 najlepszych gier ostatniej dekady:

Miejsce 18 – Dark Souls

Dark Souls to RPG akcji, utrzymane w klimacie dark fantasy. Gra jest wynikiem pracy From Software, japońskiego studia, które stworzyło również takie produkcje jak: Demon’s Souls czy też Ninja Blade. Swoją premierę miała ona we wrześniu 2011 roku. Dark Souls jest produkcją unikalną i bardzo świeżą, gdyż w momencie, gdy gry stawały się coraz łatwiejsze do przejścia, aby trafić w gusta jak największej ilości osób, studio From Software poszło zdecydowanie pod prąd, tworząc grę, która będzie ekstremalnie trudna. To, że ten pomysł im się udał, świadczy to, że owa produkcja znalazła się na tej liście. Jednakże Dark Souls to nie tylko ekstremalnie trudna rozgrywka, to również bardzo klimatyczne lokacje, ciekawa opowieść, a także przeciwnicy, których gracz spotyka na swojej drodze, a których design jest najwyższej półki. Wszystkie te elementy sprawiły, że „Dark Souls” znalazło się na tej liście.

Miejsce 17 – The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild to przygodowa gra akcji, która swoją datę premiery miała w marcu 2017 roku. Gra ukazała się na platformach Switch oraz WiiU. The Legend of Zelda: Breath of the Wild to najnowsza część kultowej serii o przygodach Linka, który postanawia na własną rękę ustalić, co było przyczyną upadku królestwa Hyrule. Nowa Zelda zachwyca dowolnością wyboru, unikatowym stylem, a także nie traktowaniem gracza jak przysłowiowego „idioty”. Gra Nintendo jest rewolucyjnym sandboxem, w którym każdy drobny detal jest przemyślany i który potrafi dostarczyć mnóstwo frajdy na wiele godzin grania.

Miejsce 16 – Deus Ex: Human Revolution

Deus Ex: Human Revolution to trzecia część serii, opowiadającej historię Adama Jensena, która przywraca jej dawny blask, po niezbyt udanej drugiej części. Akcja gry rozgrywa się w 2027 roku, co oznacza, że Deus Ex: Human Revolution nie stanowi kontynuacji poprzednich odsłon, a opowiada zupełnie nową historię. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie grali w poprzednie części, a chcieliby zagrać w „trójkę”. Deus Ex: Human Revolution zachwyciło swoją wciągającą fabułą, unikalną oprawą audiowizualną, a także swobodą, jaką dawało graczowi w jego podejściu do rozwiązywania różnych problemów, które napotykał na ekranie. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów skradanek, ale nie tylko, gdyż Deus Ex: Human Revolution jest tak dobrą grą, że każdy gracz powinien w nią zagrać.

Miejsce 15 – Far Cry 3

Far Cry 3 to dla wielu osób najlepszy Far Cry w historii, do którego pozostałe części się nawet nie zbliżają poziomem. Firmie Ubisoft udało się stworzyć produkcję, która idealnie łączyła formułę FPS z otwartym światem. Wprowadzona wraz z „trójką” formuła okazała się na tyle atrakcyjna dla graczy, że w kolejnych częściach decydowano się jedynie na drobne poprawki i przenoszenie akcji w inne, różnorodne rejony. W Far Cry 3 gracz wcielał się w postać Jasona, który trafia na tropikalną wyspę. Spotyka na niej charyzmatycznego Vaasa, którego szaleństwo bardzo intryguje. Tym, co zachwyca Far Cry 3 to wielka swoboda działania, jaką dostawał gracz. Tylko od niego samego zależało, w jaki sposób będzie chciał podchodzić do poszczególnych starć oraz z jakich aktywności będzie chciał korzystać. W Far Cry 3 udało się wszystko, dzięki czemu wszyscy gracze otrzymali jedną z najlepszych gier akcji w historii.

Miejsce 14 – Spider-Man

Spider-Man od studia Insomniac Games z 2018 roku jest bez wątpienia najlepszą grą z „pajączkiem” w roli głównej, jaka kiedykolwiek powstała. Chociaż do momentu jej premiery powstało całkiem sporo tytułów o Spider-manie, to żadna z tych produkcji nie zbliżyła się swoim poziomem do odsłony z 2018 roku. Spider-Man to gra, posiadająca dobrze poprowadzony wątek główny, różnorodne misje oraz dynamiczne starcia z przeciwnikami. Największym atutem wydaje się jednak być mechanika bujania na pajęczych sieciach, która została wykonana intuicyjnie i z pomysłem. Końcowy efekt jest niezwykle satysfakcjonujący. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów „pajączka” oraz Marvela.

Miejsce 13 – Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima to produkcja unikalna między innymi ze względu na miejsce osadzenia gry, gdyż dzieje się ona w feudalnej Japonii, co jest wyborem nieoczywistym, zwłaszcza jeśli grę tworzą studia, które nie są japońskie. Sucker Punch Productions postanowiło jednak pójść pod prąd i zaryzykować, dzięki czemu powstała jedna z najlepszych gier ostatnich lat. Produkcja posiada wszystko, czego powinno się oczekiwać od bardzo dobrej gry: wciągającą fabułę, dynamiczny system walki, doskonałą oprawę audiowizualną, a także ogromną grywalność. Nie jest to może produkcja rewolucyjna, która wywraca branże do góry nogami, ale jest to gra łącząca różne mechaniki, znane i lubiane z innych gier w jedną, zgrabną całość. Końcowy rezultat jest bardzo zadowalający, stąd znalezienie się tej pozycji w tym rankingu.

Miejsce 12 – Life Is Strange

Life Is Strange to jedna z największych niespodzianek na tej liście, gdyż chyba nikt się nie spodziewał przed premierą tej gry, że okaże się ona aż tak dobra. Life Is Strange należy do gatunku przygodówek narracyjnych i została podzielona na kilka epizodów, które ukazywały się w pewnych odstępach czasowych. Pierwszy epizod gry miał swoją premierę w styczniu 2015 roku. Akcja gry ma miejsce w urokliwym miasteczku Arcadia Bay, a gracz ma możliwość wcielenia się w postać Max Caufield – nastolatki, której marzeniem jest, zostanie fotografką. Dziewczyna w pewnym momencie odkrywa, że posiada zdolność manipulowania czasem, co prowadzi do wielu dramatycznych sytuacji. To, co jednak sprawia, że Life Is Strange jest takie wyjątkowe, to świetna opowieść i niesamowity klimat gry. Dużą siłą produkcji są także dobrze napisane i zapadające w pamięć postaci, a także ciekawie zaprojektowane miasta. Dopełnieniem są ciężkie i emocjonalne wybory moralne, a także interesująco zaprojektowana mechanika cofania czasu.

Miejsce 11 – Mass Effect 3

„Mass Effect 3” to ostatnia część trylogii gier, opowiadających o przygodach komandora Sheparda. „Mass Effect 3” jest RPG akcji, a swoją premierę gra miała w marcu 2012 roku. Akcja gry rozgrywa się w przyszłości, w której ludzie odkryli zaawansowaną technologię, która z kolei pozwoliła im podróżować do najdalszych zakątków wszechświata, dzięki czemu odkryli, że nie są we wszechświecie sami. W „Mass Effect 3” komandor Shepard i jego kompanii muszą powstrzymać inwazję Żniwiarzy, którzy stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla całej galaktyki i wszystkich ras, które w niej żyją. „Mass Effect 3” to monumentalna opowieść, która jest dla gier tym, czym dla filmów są „Gwiezdne wojny”, a dla seriali „Star Trek”. Gra, mimo że posiadała kontrowersyjne zakończenie, to ostatecznie wzbudziła zachwyt u większości graczy. W głównej mierze była to zasługa świetnie opowiedzianej historii oraz zgrabnego zamknięcia większości wątków, które zostały rozpoczęte we wcześniejszych odsłonach, ale także świetnie zaprojektowanych, niesamowitych światów, które przyszło nam eksplorować oraz dynamicznych i widowiskowych walk, w których przyszło nam się mierzyć. „Mass Effect 3” stanowiło godne zwieńczenie całej trylogii o komandorze Shepardzie.

Miejsce 10 – BioShock Infinite

BioShock Infinite to trzecia część serii, która tym razem przenosi gracza do podniebnego miasta Columbia. W porównaniu do poprzednich odsłon jest to znacząca zmiana, gdyż obie rozgrywały się w podwodnym mieście Rapture. Fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Główny bohater bowiem ma za zadanie dostać się do podniebnej fortecy i uwolnić stamtąd dziewczynę o imieniu Elizabeth. Wydaje się to jednak tylko na początku, gdyż fabuła jest o wiele bardziej niejednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Do tego jednak przyzwyczaiły poprzednie odsłony cyklu. BioShock zachwyca na wielu polach. Bardzo ciekawie zrealizowane zostały mechanizmy rozgrywki, które łączyły tradycyjne strzelanie z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Gra ma również unikatowy styl, co w dużym stopniu zawdzięcza miejscówce, w jakiej została osadzona akcja. Sam projekt miasta to czysta poezja, a udźwiękowienie gry to growa ekstraklasa. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę produkcję, gdyż oferuje ona szaloną przygodę, która wielokrotnie łamie schematy, zarówno w warstwie fabularnej, jak i rozgrywkowej.

Miejsce 9 – God of War

God Of War to gra, która ukazała się na rynku w kwietniu 2018 roku i stanowi swoisty reboot serii. Jedyną cechą wspólną, która łączy najnowszą część przygód Kratosa z poprzednimi odsłonami jest postać głównego bohatera. Pozostałe elementy zostały zmienione. Studio Santa Monica wkroczyło na kompletnie inne tereny, a w rezultacie powstała jedna z najlepszych gier ostatniej dekady. Nowy God of War przenosi gracza do nordyckich dziewięciu światów. Zmienia się zatem otoczka gry, gdyż poprzednie odsłony rozgrywały się w mitologicznej Grecji. Zastąpiona została również mechanika gry, gdyż w poprzednich częściach gra czerpała garściami ze slasherów, a nowy God of War zapożycza mechaniki znane z gier RPG akcji. W najnowszej odsłonie przygód Kratosa o wiele większy nacisk położono na fabułę, która stanowi motor napędowy gry. God of War opowiada historię ojca i syna, których łączy trudna relacja, a którzy są zmuszeni razem wyruszyć na pewną misję. Historia pewnie nie byłaby tak dobra, gdyby nie świetnie napisane postaci, które są niejednoznaczne, a przez to również bardzo ciekawe. Oprawa audiowizualna gry także stoi na najwyższym poziomie, potrafiąc zachwycić gracza pięknymi widokami i mnogością detalów. Walka z kolei stała się najnowszej odsłonie serii bardziej taktyczna, nie utraciła jednak swojej dawnej dynamiczności, dzięki czemu w dalszym ciągu dostarcza mnóstwa frajdy. God of War to najlepsza odsłona serii, a zarazem jedna z najlepszych gier dekady.

Miejsce 8 – Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja to najnowsza i jak do tej pory ostatnia część lubianego cyklu, opowiadającego o przygodach poszukiwacza skarbów Nathana Drake’a. Studio z każdą kolejną odsłoną udowadniało swoją wysoką pozycję w rankingu najlepszych deweloperów, a Uncharted 4: Kres złodzieja jest godnym zwieńczeniem całej serii. W stosunku do poprzednich odsłon cyklu formuła nie legła zbyt wielu modyfikacjom, ale jak coś działa bardzo dobrze, to nie należy tego zmieniać. Wystarczy dodawać drobne ulepszenia, aby zmaksymalizować doznania graczy. I takim myśleniem kierowało się studio Naughty Dog przy ostatniej części Uncharted. Dodano nowe, świetnie napisane postaci, oszałamiające poziomem wykonania, a także jeszcze bardziej podrasowano wyreżyserowane sekwencje, aby maksymalnie zbliżyć się pod tym względem do tego, co można zobaczyć w najlepszych, hollywoodzkich produkcjach ze srebrnego ekranu. Drobnych poprawek doczekała się także rozgrywka, gdyż w nowym Uncharted postawiono na większe mapy i dano graczom zdecydowanie więcej swobody w zakresie poruszania się i rozgrywania starć z przeciwnikami. Na najwyższym możliwie poziomie stała niezmiennie oprawa audiowizualna, która jak w każdej kolejnej grze studia Naughty Dog zachwyca i szokuje poziomem detali.

Miejsce 7- The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim to gra, której po prostu nie mogło zabraknąć na liście najlepszych gier ostatniej dekady. Chociaż nie posiada ona świetnie napisanej i wciągającej fabuły ani nie ma w niej dobrze napisanych, zapadających w pamięć postaci czy też oprawy audiowizualnej, która potrafi zrzucić z krzesła, to wciąż The Elder Scrolls V: Skyrim można uznać za produkcję wybitną. Mimo braku wymienionych wcześniej czynników, a także nie najlepszej strony technicznej gry, Skyrim oferuje graczom coś, czego nie może zaoferować wiele innych produkcji. Ogromną swobodę, dzięki której każdy gracz może kreować swoją własną, unikalną historię w olbrzymim świecie, w którym nie brakuje sekretów, aktywności i miejsc, do których warto się udać. Ogrom tego wszystkiego sprawia, że nawet po kilkudziesięciu godzinach zabawy, wciąż można bez problemu natrafić na coś nowego, czego do tej pory się nie widziało. Wszystko to sprawia, że bardzo łatwo jest zatracić się w tej grze, a właśnie tego szuka, każdy gracz. Rozrywki, która pozwoli mu spędzić przyjemnie wolny czas.

Miejsce 6 – Cyberpunk 2077

„Cyberpunk 2077” to najnowsze dzieło polskiego studia CD Projekt RED, które było jedną z najbardziej wyczekiwanych gier w historii. Gra po swojej premierze okazała się jednak ogromnym rozczarowaniem, a głównym powodem tego był fakt, że produkcja została wypuszczona w stanie nieukończonym, przez co posiadała niezliczoną ilość bugów i błędów. Nie zmienia to jednak faktu, że gra pomimo całego zamieszania, jakie wywołała w momencie premiery, jest produkcją bardzo dobrą. CD Projekt RED po raz kolejny nie zawiódł, jeśli chodzi o główny wątek fabularny i wątki poboczne, gdyż te stoją na najwyższym poziomie. To samo dotyczy stworzonego świata, który potrafi zachwycić pomysłowością i detalami. „Cyberpunk 2077” może być dla wielu jedną z najlepszych gier, w jakie kiedykolwiek grali. Muszą jednak się ziścić dwa czynniki, aby tak się stało. Po pierwsze, grę trzeba odpalić na mocnym sprzęcie, a po drugie trzeba przymknąć oko na stronę techniczną produkcji.

Miejsce 5 – The Last of Us: Part II

„The Last of Us: Part II” w momencie swojej premiery wywołało w graczach skrajne emocje. Jedni uznali produkcję za ogromny niewypał, natomiast drudzy ochrzcili ją mianem najlepszej gry w historii. Trudno jest zatem przejść obok takiej gry obojętnie. Jednakże nie można zaprzeczyć, że najnowsza gra studia Naughty Dog jest produkcją wyjątkową. Przede wszystkim owe kontrowersje wynikały z decyzji, jakie studio podjęło w zakresie historii oraz kierunku, w jakim chce ją poprowadzić. Nie wszystkim takie rozwiązanie przypadło do gustu. Nawet jednak ci, którzy z przekąsem patrzyli na rozwiązania fabularne w głównym wątku, nie mogą odmówić grze, że została ona świetnie wyreżyserowana. The Last of Us: Part II nie jest rewolucją w stosunku do poprzedniej odsłony, została jednak ona perfekcyjnie doszlifowana, zarówno w warstwie platformowej, jak i eksploracyjnej. Niesamowite wrażenie robią starcia z wrogami, którzy zachowują się w bardzo dużym stopniu jak ludzie. Studiu Naughty Dog nie można odmówić również tego, że stworzyli jedną z najlepiej wyglądających oraz udźwiękowionych gier w historii. Wszystkie te czynniki sprawiają, że The Last of Us: Part II musiało znaleźć się na tak wysokim miejscu w tym rankingu.

Miejsce 4 – Grand Theft Auto 5

Grand Theft Auto 5 to gra, o której słyszał każdy i chyba każdy, choć raz w życiu w nią grał. Można to wywnioskować, chociażby po ilości sprzedanych egzemplarzy oraz po zapale studia Rockstar, które dba o to, aby nikt nie zapomniał o tej produkcji, wypuszczając odświeżone wersje gry na konsole nowej generacji oraz tworząc kolejne dodatki do trybu online. Grand Theft Auto 5, podobnie z resztą, jak pozostałe gry studia Rockstar wytyczyło dla branży nowe ścieżki w zakresie projektowania otwartego świata oraz jego zawartości. Po raz pierwszy w historii Rockstar zdecydował się umieścić w grze nie jednego, a aż trzech głównych bohaterów, przez co rozgrywka stała się jeszcze bardziej dynamiczna i oferowała jeszcze więcej możliwości. Oprócz pięknie zaprojektowanego świata oraz niesamowitej dbałości o najdrobniejsze detale Rockstar wraz z GTA 5 dostarczył również bardzo wciągającą fabułę z przerysowanymi, ale bardzo dobrze napisanymi postaciami. To, a także masa różnych aktywności, dostępnych w grze, w które można oddawać się w wolnym czasie, sprawiły, że od najnowszego GTA nie sposób jest się oderwać. A nawet jeśli już się to uda, to w pakiecie dostępny jest także tryb online, który okazał się w momencie premiery ogromnym fenomenem.

Miejsce 3 – The Last of Us

The Last of Us oferuje jedną z najbardziej emocjonujących historii w historii branży wideo. Studio Naughty Dog, które kojarzyło się do tej pory z serią Uncharted, czyli grami, które przede wszystkim stawiały na dostarczenie rozrywki oraz beztroską zabawę, postanowiło stworzyć coś ambitniejszego, pod względem fabuły. W taki właśnie sposób powstało The Last of Us, opowieść o postapokaliptycznej Ziemii, zawładniętej przez tajemniczego grzyba, który zmienia ludzi w bezrozumne istoty. W tym właśnie świecie próbuje przetrwać Joel, stary przemytnik, który w życiu przeszedł bardzo wiele. Pewnego razu poznaje 14-letną dziewczynkę Ellie, którą ma za zadanie przetransportować w odległe miejsce. Tak w skrócie można opisać główny wątek fabularny gry. Im wie się mniej na jego temat, tym lepiej, gdyż jest to jedna z najmocniejszych stron tej produkcji. Drugim, również mocnym elementem gry jest ukazanie relacji pomiędzy dwoma głównymi postaciami, czyli Ellie i Joelem. W całej historii gier trudno doszukać się bohaterów, którzy byliby tak dobrze napisani i zagrani, jak wspomniana dwójka. The Last of Us to jednak nie tylko świetnie napisane postaci i fabuła, ale również bardzo dobrze wykreowany świat, którego eksploracja dostarcza wiele radości i frajdy. Pierwszorzędnie zrealizowane zostały także mechaniki skradania i strzelania. Na uwagę zasługuje również sztuczna inteligencja przeciwników, a także tryb multiplayer, który jest wciągający i pomysłowy. The Last of Us jest grą praktycznie pozbawioną wad, co jednak nie znaczy, że spodoba się każdemu, gdyż to jest praktycznie niemożliwe. TLoU to natomiast produkcja, z którą powinien zaznajomić się każdy fan gier i dobrych, wartościowych opowieści.

Miejsce 2 – Red Dead Redemption II

Red Dead Redemption to gra wybitna, która potrafi zachwycić na każdym kroku. Przede wszystkim wyróżnia się od innych, współczesnych produkcji tempem akcji, które jest spokojne i pozwala graczowi maksymalnie wczuć się w rozgrywkę na ekranie, powoli wciągając go w świat schyłkowego Dzikiego Zachodu. Red Dead Redemption II to prequel pierwszej części. Tym razem gracz wciela się w postać Arthura Morgana, który jest jednym z członków gangu Dutcha van der Lindego. Gra, jak żadna inna pozwala poczuć się członkiem, dziejącej się na ekranie historii, dostarczając w ten sposób unikalnego doświadczenia. W Red Dead Redemption II wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Główna historia, misje poboczne, mechaniki strzelania, jeżdżenia konno, projekt świata, muzyka itd. Wszystko się zgadza i jest na absolutnie najwyższym poziomie. Kapitalnie napisane zostały praktycznie wszystkie postaci, dzięki czemu obok żadnej z nich nie da się przejść obojętnie. Rockstar Games to studio, które słynie z niesamowitej dbałości o detale i dostarczaniu gier wybitnych. Tworząc Red Dead Redemption II, po raz kolejny udowodnili, że są najlepsi w tym, co robią.

Miejsce 1 – Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to produkcja, która sprawiła, że polskie studio CD Projekt RED stało się znane i poważane na cały świat. Redzi postawili wszystko na jedną kartę, tworząc grę niezwykle ambitną, która mogła okazać się strzałem w dziesiątkę, bądź zawieść na całej linii. Ostatecznie spełniła się ta pierwsza opcja, stąd obecność Wiedźmina 3 w tym zestawieniu. „Wiedźmin 3: Dziki Gon” to produkcja z gatunku RPG akcji, umiejscowiona w otwartym dla gracza świecie. Stanowi ona zwieńczenie przygód Geralta z Rivii, który po tym, jak odzyskał w końcu pamięć, rusza na poszukiwania swojej ukochanej Yennefer. Z czasem dowiaduje się natomiast, że na kontynent powróciła jego przybrana córka Ciri, która jest ścigana przez Dziki Gon – legendarny, złowrogi orszak upiorów. Wiedźmin 3: Dziki Gon oferuje piękny, żyjący świat fantasy, czerpiący garściami z prozy Andrzeja Sapkowskiego oraz polskich legend. Ostatnia część przygód Geralta była grą przełomową, pokazując innym twórcom ścieżki, które powinno się podążać. Produkcja pokazywała nową jakość w zakresie tworzenia historii, nie tylko tej głównej, ale również tych pobocznych, przez co gracz cały czas był zasypywany przez kontent najwyższej jakości. Bardzo dobrze prezentował się system starć, zwłaszcza na najwyższym poziomie trudności, przez co potrafił dostarczać wiele emocji i zabawy. Wiedźmin 3 to gra, która bez wątpienia zasługuje na tak wysoką pozycję.

Dodaj komentarz