Patent Apple pokazuje jak mógłby działać czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem

Patent Apple pokazuje jak mógłby działać czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem

Pogłoski mówią, że przyszłoroczny iPhone będzie wyposażony w wyświetlacz OLED od krawędzi do krawędzi, który obejmie praktycznie całą powierzchnię urządzenia. Spowoduje to wyeliminowanie przycisku Home całkowicie na rzecz wirtualnego dotykowego klucza, aktywowanego przez silnik Taptic.

Niedawno USPTO opublikowało patent, który ujawnia więcej szczegółów technicznych dotyczących rozwiązania. Pomysł ten wprowadzi technologię czujnika pojemnościowego, który działa za pośrednictwem luk w przestrzeni, pozwalając Apple umieszczenie Touch ID za wyświetlaczem. Rozwiązanie zawiera również szereg soczewek elektrostatycznych wraz z czujnikami, żeby uzyskać dokładny odczyt wzoru linii papilarnych użytkownika. Jeśli Apple będzie chciało wykorzystać ten patent, pozwoli to na wprowadzenie iPhone’a z ekran na całej powierzchni.

Istnieją również inne rozwiązanie, które pozwalają na umieszczenie czujnika za ekranem jak chociażby Sense ID od Qualcomm. Technologia wykorzystuje fale ultradźwiękowe do przechwytywania odczytu linii papilarnych użytkownika za pośrednictwem powierzchni, takich jak szkło, metal czy tworzywo sztuczne. Jednak jak wiemy Apple podąża własnymi ścieżkami, więc będzie zapewne chciało rozwijać własną technologię jak ta przedstawiona w patencie.

Dodaj komentarz