Technologia drukowania 3D wykorzystywana jest w coraz większej liczbie dziedzin. Naukowcy starają się wdrażać nowy pomysł, które pozwalają na wykorzystanie druków 3D w bardziej praktyczny sposób i zwiększyć możliwości ej technologii.
W tym celu naukowcy z University of Washington ujawnili, że opracowali plastikowe obiekty druku 3D, które mogą łączyć się z Internetem bez elektroniki lub baterii. Plastikowe czujniki wydrukowane na drukarkach 3D mogą zbierać użyteczne dane i komunikować się z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci Wi-Fi całkowicie samodzielnie. Zostało to niedawno zaprezentowane na konferencji SIGGRAPH 2017.
Naszym celem było stworzenie czegoś, co po prostu wychodzi z drukarki 3D w domu i może wysyłać przydatne informacje do innych urządzeń. Ale dużym wyzwaniem jest to, jak komunikować się bezprzewodowo z WiFi tylko za pomocą plastiku? To jest coś, czego nikt wcześniej nie był w stanie zrobić, powiedział Vikram Iyer, jeden absolwentów pracujących nad projektem.
W artykule badawczym, naukowcy wspominają, że znaleźli sposób na drukowanie plastikowych przedmiotów 3D , które mogą pochłaniać lub odbijać sygnały Wi-Fi z otoczenia i przesyłać dane bezprzewodowo do dowolnego odbiornika Wi-Fi. Zespół zastosował techniki rozpraszania wstecznego, aby umożliwić urządzeniom wymianę informacji. Zastąpiły one niektóre funkcje normalnie wykonywane przez komponenty elektryczne na mechaniczny ruch aktywowany przez sprężyny, koła zębate, przełączniki i inne części, które można wydrukować. Wszystko działa bez baterii, ponieważ stosują się one do zasad znanych z mechanicznych zegarków, które są praktycznie wieczne.
Stworzyli anemometr mierzący prędkość wiatru i przymocowali go do koła zębatego. Jego zęby łączą się z wbudowaną anteną, która odzwierciedla sygnał z otoczenia Wi-Fi i może zostać zdekodowany przez odbiornik Wi-Fi.
Zespół udostępni też swoje modele 3D, aby każdy właściciel drukarki 3D mógł stworzyć własne urządzenie w domu.
Źródło: washington.edu, GizmoChina