Często słyszymy określenie klawiatura ergonomiczna, ale czym właściwie ona jest? Na jakie cechy charakterystyczne należy w tym przypadku wskazać? Jest to klawiatura, która umożliwia bezpieczne, a także komfortowe użytkowanie. Jest to bardzo istotne podczas pracy przy komputerze. Takie rozwiązanie może przyczyniać się do wspierania właściwego ułożenia nadgarstków. Sposób ten zapewnia sprawne pisanie. Określenie klawiatura ergonomiczna jest bardzo często zarezerwowane dla takich modeli, które są delikatnie wygięte w łuk, z podkładką pod nadgarstki.
Klawiatura ergonomiczna w formie wygiętej w łuk
W klawiaturach, których głównym zadaniem jest ergonomia pracy, wygięty kształt oraz obecność podkładki pod nadgarstki ma dbać o to, aby nadgarstki zachowały prawidłowe ułożenie w czasie kolejnych godzin pracy przy komputerze. Co więcej, dodatkowym rozwiązaniem przy klawiaturze ergonomicznej jest różna wielkość klawiszy, aby zapewnić możliwość sięgnięcia do liter środkowych bez konieczności wykonywania ruchów nadgarstka.
Pamiętać należy o tym, że użytkowanie klawiatury ergonomicznej nie od początku przynosi ulgę. Praca na takiej klawiaturze związana jest z koniecznością przyzwyczajenia się do niej. Dlatego też pierwsze dni jej wykorzystania mogą być trochę męczące.
Jakie cechy charakterystyczne ma klawiatura ergonomiczna?
W przypadku klawiatury ergonomicznej wyróżnić należy następujące cechy:
obecność wyspowych klawiszy, które ułatwiają trafianie we właściwe miejsca, a więc każdy przycisk powinien mieć około 2-3 mm przestrzeni wokół i nie sąsiadować w sposób bezpośredni z innymi klawiszami,
klawiatura numeryczna powinna być oddzielona, takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie jest dużo łatwiejsze. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są samodzielne klawiatury numeryczne dysponujące podłączeniem pod USB,
właściwy skok klawiszy – osoby pełniące zawód copywritera, tłumacza czy programisty preferują klawiatury mające niski skok klawiszy. Dzięki temu możliwe jest szybkie wprowadzanie znacznej ilości tekstu. Natomiast dla graczy najlepsze są klawisze z wysokim skokiem.
Czy klawiatury ergonomiczne to naprawdę dobre rozwiązanie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Klawiatura taka na pewno ma pewne właściwości zdrowotne. Jednakże, jeżeli chodzi o wydajność pracy oraz przyjemność to jest to kwestia indywidualna. Wieloletnie przyzwyczajenie do standardowej klawiatury sprawia, że użytkownicy trudno przestawiają się na nowy układ. Podkreślić jednak należy fakt, że cierpiące na różnego rodzaju problemy zdrowotne związane z korzystanie z klawiatury komputerowej zauważają brak określonych dolegliwości przy wykorzystywaniu odpowiedniej klawiatury ergonomicznej.
Choć taka klawiatura to wspaniały sposób na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, a także jej efektywności, to trzeba się do takiego rozwiązania przyzwyczaić. Jednak cierpliwość może przynieść pozytywne rezultaty. Przed wyborem odpowiedniej klawiatury warto ją przetestować, ponieważ każda osoba ma inne odczucia oraz wymagania. Różnym użytkownikom mogą pasować zupełnie inne produkty.
Ergonomiczna klawiatura – cena
Ciężko jest jednoznacznie określić cenę ergonomicznej klawiatury. Waha się ona w zależności od marki i jakości materiałów, ale można z całą pewnością powiedzieć, że klawiatury ergonomiczne są bardziej kosztowne niż najtańsze klawiatury tradycyjne. Jednak jeśli rzeczywiście chcemy, aby nasze palce i nadgarstki odczuły ulgę, być może warto wydać trochę więcej, a nie męczyć się z klawiaturą tradycyjną. Warto sprawdzić opinie i recenzje modelu, który nas interesuje w Internecie jeszcze przed zakupem. W ten sposób nie popełnimy pomyłki i nie zmarnujemy pieniędzy na bubla. Nie warto kupować pierwszego lepszego modelu, który wpadnie nam w oko. Bywa, że najlepszy model nie jest wcale tym, o którym mówi się najwięcej. W każdym razie klawiatura to coś, przy czy spędzamy kilka bądź nawet kilkanaście godzin dziennie, warto więc zainwestować w to, aby jej użytkowanie nie przysparzało nam niepotrzebnych problemów. W końcu zdrowie powinno zawsze być priorytetem.
Rodzaje klawiatur
Klawiatura ergonomiczna jest bardzo ciekawą opcją, jednak wciąż dość niszową. Jednak zaczynając już wgłębiać się w temat klawiatur, warto poznać także ich podział ze względu na to, jaka jest ich konstrukcja mechaniczna. Z powodu ich niskiej ceny, najpopularniejsze są obecnie klawiatury membranowe. Należą one do średnio wytrzymałych – 20 milionów to maksymalna ilość naciśnięć, jaką są w stanie znieść klawiatury membranowe nawet najwyższej jakości. Są one jednak ciche, a przynajmniej najcichsze spośród innych rozwiązań. Alternatywą dla nich są tradycyjne klawiatury mechaniczne, chociaż wiążą się one z nieco większym wydatkiem. Są one bardzo wydajne – klawisze wytrzymują do nawet 50 milionów przyciśnięć, a szybki powrót do pozycji wyjściowej umożliwia pisanie w dobrym tempie. Jedynym minusem, poza może ceną, jest dźwięk jaki wydają. Porównuje się go czasami do dźwięku maszyny do pisania. Dla jednych może on nie być żadnym problemem, ale innych – mocno drażnić. Jest jednak jeszcze inne wyjście z sytuacji dla osób, które mają problem z podjęciem decyzji między tymi dwoma typami klawiatur. Powoli na rynek wchodzą klawiatury hybrydowe, których zadaniem jest zminimalizowanie głośności klawiatury mechanicznej, przy jednoczesnym skopiowaniu szybkości pisania na niej. To, jaką klawiaturę wybrać zależy od indywidualnych preferencji. Najlepiej przed zakupem wypróbować oba typy chociaż przez kilka minut, aby zobaczyć, który jest dla nas bardziej komfortowy.