Jak sprawdzić stan dysku twardego?

Jak sprawdzić stan dysku twardego?

Może się zdarzyć, że w naszym odczuciu wydajność naszego dysku twardego spadnie. Czy to z powodu jakiegoś uszkodzenia, czy po prostu z powodu naturalnego zużycia. Chociaż zdarzają się dyski twarde, które bez przeszkód działają już nawet kilkanaście lat, to w większości przypadków ich żywotność jest znacznie krótsza. Na szczęście istnieje niejeden pogram do sprawdzania dysku, który pozwala precyzyjnie ocenić jego stan.

Wykorzystanie systemu S.M.A.R.T.

System S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) spotkać można w niemal wszystkich współczesnych dyskach, czy to SSD, czy HDD. Dostęp do niego można uzyskać na ogół za pomocą udostępnionych przez producenta danego dysku narzędzi lub sterowników.

Pozwala on na podejrzenie kilkunastu istotnych parametrów dysku, z których łatwo wywnioskować można jego stan. To, czego dokładnie się dzięki niemu dowiemy, zależy od producenta dysku – różni producenci udostępniają użytkownikom różne parametry.

Znaleźć w systemie S.M.A.R.T. możemy na ogół chociażby takie dane jak temperatura dysku, ilość relokowanych sektorów czy ilość wpisów w czujniku uderzenia (G-SENSOR). Niepokoić nas powinno, jeśli wskaźniki wydają się zbyt wysokie.

HD Tune

Prawidłowe zinterpretowanie parametrów S.M.A.R.T. może być sporym wyzwaniem, nie mówiąc już o tym, że mimo wszystko dostarczają zbyt mało informacji, aby móc z przekonaniem wyrokować o stanie dysku. Dlatego też warto zainteresować się także alternatywnymi rozwiązaniami.

Jednym z nich jest program do sprawdzania dysku HD Tune. Jest on znacznie łatwiejszy w użyciu i przyjaźniejszy nawet dla całkowitych laików. Nie dość, że skanuje dysk w poszukiwaniu błędów, to jeszcze pozwala sprawdzić parametry S.M.A.R.T. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać kilku różnych programów, a wystarczyć może jeden.

Crystal Disk Info

Crystal Disk Info jest programem mniej rozbudowanym niż HD Tune, co dla jednych będzie wadą, a dla innych zaletą. On również pozwala sprawdzić parametry S.M.A.R.T., a do tego także inne istotne parametry związane z pracą dysku.

Nie jest zaawansowanym narzędziem analitycznym, które nie przyda się osobom niezaznajomionym z tematem, a przy tym jest przystępny wizualnie. Do tego działa błyskawicznie i precyzyjnie.

MHDD

Załóżmy jednak, że proste programy nas nie interesują i poszukujemy czegoś, co da nam większe pole do manewru. Właśnie takim narzędziem jest MHDD, trzeba jednak podkreślić, że jest ono bardzo zaawansowane. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak z niego korzystać i nie mamy niezbędnej wiedzy, szybciej jeszcze bardziej zepsujemy dysk, niż go zdiagnozujemy czy naprawimy.

 

Dodaj komentarz