Nie trzeba być prezydentem kraju ani ważnym biznesmenem, żeby być narażonym na ataki hakerów. Zwykli ludzie również są dla nich łakomym kąskiem, a tylko niektórzy usługodawcy e-mail, tacy jak ProtonMail https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/, rzeczywiście dbają o bezpieczeństwo użytkowników . Skrzynki e-mail są niezwykle cennym zasobem dla oszustów, głównie dlatego, że często wykorzystujemy je do tworzenia kont i przypominania haseł na różnych portalach. Wobec tego za pomocą zhakowanego konta możliwe jest uzyskanie dostępu także do wielu innych istotnych informacji. W takim razie jak chronić pocztę e-mail przed zhakowaniem?
Korzystaj z uwierzytelnienia dwuskładnikowego
Coraz więcej serwisów, w tym oferujących skrzynki e-mail (na przykład ProtonMail https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/), oferuje aktualnie uwierzytelnienie dwuskładnikowe (a niektóre już nawet go wymagają), ale wiele osób wciąż nie jest do tego sposobu zabezpieczeń przekonanych. Na czym to polega? Logowanie wymaga nie tylko hasła i loginu (czy też adresu e-mail), ale też jeszcze jednej innej formy potwierdzenia swojej tożsamości – na przykład poprzez wiadomość SMS, połączenie telefoniczne czy akceptację logowania w aplikacji mobilnej.
Uwierzytelnienie dwuskładnikowe w niektórych przypadkach da się obejść, ale zazwyczaj będzie wystarczającym zabezpieczeniem, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych oszustów. Pozyskanie hasła i loginu nie jest wbrew pozorom takie trudne (wystarczy na przykład, aby serwis stał się ofiarą wycieku danych, o którym sam nawet nie wie lub zdecydował się nie poinformować), a już znacznie ciężej trzeba się napracować, aby pokonać również drugi stopień uwierzytelnienia.
Używaj menadżera haseł
Nikomu nie trzeba już chyba tłumaczyć, jak istotne jest posiadanie silnego hasła, najlepiej odmiennego dla każdego serwisu. Jednak jest to jednocześnie dość problematyczne: ciężko zapamiętać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt trudnych, unikalnych haseł. Jednocześnie zapisywanie ich na kartce czy w dokumencie tekstowym nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Menadżer haseł nie tylko ustali dla każdego serwisu skomplikowane, trudne do złamania hasło, ale jednocześnie uczyni logowanie szybkim i prostym, a jednocześnie bezpiecznym. Oczywiście, menadżer haseł zawierający wszystkie nasze dane logowania również jest potencjalnym celem, w związku z czym powinien być dobrze zabezpieczony sam w sobie (przede wszystkim za pomocą wspomnianego powyżej uwierzytelnienia dwuskładnikowego).