Tworzenie stron www – jakie technologie są używane w 2019 roku?

Tworzenie stron www – jakie technologie są używane w 2019 roku?

Tworzenie stron internetowych to skomplikowany proces. Zwykle przy ich programowaniu korzysta się z kilku technologii. Jednak im bardziej zaawansowany projekt, tym więcej metod może być wykorzystanych. Czego używa się obecnie w 2019 roku do tworzenia witryn www?

Semantyczny HTML5

Podstawą każdej strony jest jej treść, za którą odpowiada HTML5. Obecnie zachowuje się odpowiednią semantykę, która jest istotna między innymi pod kątem SEO. Czyli dzięki poprawnym zastosowaniu dana witryna będzie miała łatwiej zdobyć lepsze miejsce w rankingu wyszukiwań Google. HTML nie jest typowym językiem programistycznym.

CSS3

Najnowsza wersja CSS jest używana do tego, aby nadać stronie w HTML lepszego wyglądu. Z roku na rok mamy coraz więcej zastosowań CSS. Obecnie możemy robić animacje czy piękne nietypowe graficzne obiekty używając samych kaskadowych arkuszy stylów! Technologia łatwa do nauczenia, ale z pewnością trudna do poznania jej wszystkich zaawansowanych i nowoczesnych możliwości.

JavaScript

Typowy język programistyczny, który odpowiada za to, iż dana strona “żyje”. Dzięki niemu można stworzyć animacje, interakcje z użytkownikiem itd. Ma podobne możliwości jak każdy język programistyczny. Obecnie standardem jest używanie wersji EcmaScript 2015, która wprowadziła wiele nowości. Oczywiście wprowadzane są także i nowsze wersje EcmaScript jednak nie zawsze są w użyciu, gdyż zależy to od tego, czy większość przodujących przeglądarek na rynku jest zgodna z kodem pisanym w danej wersji JavaScript.

Bootstrap

Czyli popularny framework CSS. Bardzo często jest używany. Można w sieci rozróżnić strony, które są wykonane przy użyciu tej technologii. Szczególnie widoczne jest to w szablonach WordPress. Obecnie używana jest już wersja Bootstrap 4. Z pewnością warto użyć tego frameworka, jeśli szybko chcemy zrobić wstępny szkic naszego projektu.

jQuery

Jest to framework JavaScript, który już lata świetności ma za sobą. Aczkolwiek dalej jest bardzo popularny i często używany. Cieszy się złą popularnością, gdyż nierzadko programiści uczą się go, zamiast podstaw (czyli JavaScriptu) i przez to używają ciężkiego jQuery do rozwiązania problemów, które można rozwiązać w czystym JavaScript. Przekłada się to na niepotrzebne zwiększenie wagi strony.

Angular, React i Vue.js

Wielka trójca technologii, które usprawniają pracę w 2019 roku w JavaScript. Obecnie wiodą prym na rynku i można je spotkać w najnowszych projektach wielkich firm. Sprawnie wypierają używanie jQuery. Jeśli szukamy pracy jako web developerzy, to nie obejdzie się bez znajomości jednej z tych technologii!

Dodaj komentarz