Jeśli jesteśmy aktywnymi uczestnikami rynku pracy, to niewątpliwie mamy do czynienia z takimi dokumentami jak CV czy też list motywacyjny. Niegdyś mogliśmy mówić o życiorysie oraz o podaniu, ale współcześnie te dwa słowa zostały zastąpione innymi. CV jest bardziej schematyczne, a list motywacyjny przejął rolę podania, aczkolwiek zaszły w nim nieco większe zmiany. Chodzi głównie o słowo „motywacyjny”. Bez cienia wątpliwości chodzi, bowiem o to, aby tenże dokument zawierał pełne uzasadnienie naszych chęci podjęcia danej pracy.
List motywacyjny nie może być ciągiem ładnych, aczkolwiek pozbawionych sensu słów. Listu motywacyjnego nie można pisać wzorując się na jakichś szablonach, gdyż jedną z podstawowych zasad zapewniających mu skuteczność, jest oryginalność. List motywacyjny nie może być wymienieniem własnych zalet, dokonań. Jego treść powinna uwzględniać te cechy, które mogą znacząco wpłynąć na decyzję potencjalnego pracodawcy. Dlatego też list motywacyjny nie może być pisany bez przygotowania, bo po prostu nie odniesie on oczekiwanego skutku.
Wedle kryteriów firmy
Każda osoba, która chce napisać dobry list motywacyjny, powinna nieco bliżej zapoznać się z ogłoszeniem o pracę i firmą, do której pisze, zapoznać z profilem jej działalności, a jeśli jest to możliwe, to również z wymaganiami, jakie stawia ta firma swoim pracownikom. W liście motywacyjnym trzeba ująć własne umiejętności, ale tylko te, które są wyraźnym atutem w pracy na danym stanowisku. Ponadto warto pamiętać, że list motywacyjny nie jest i nie może być żadnym wypracowaniem. Nie powinien on być dłuższy niż jedna strona formatu A4 i z pewnością niezapisana od samej góry do samego dołu.
Ująć najważniejsze
Jednym z najważniejszych aspektów skutecznego starania się o pracę jest oczywiście właściwe zaprezentowanie się. Mowa tutaj nie tylko o rozmowie kwalifikacyjnej, ale o momencie nieco wcześniejszym. Aby bowiem doszło do rozmowy kwalifikacyjnej, określone dokumenty aplikacyjne muszą znaleźć się na biurku pracodawcy. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby nasze CV oraz nasz list motywacyjny były napisane zgodnie z obowiązującymi normami. Poza tym oczywiście należy potencjalnego pracodawcę czymś szczególnym zainteresować, a być może też zaskoczyć. Przede wszystkim należy jednak zwrócić uwagę na to, aby list motywacyjny oraz CV były napisane we właściwy sposób. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do tego pierwszego, gdyż możemy zauważyć, że wiele osób ma pewien problem właśnie z tym dokumentem. Problemy tkwią zarówno w niewłaściwie ujętej treści jak i niewłaściwym układzie dokumentu. Warto, więc w tym miejscu podkreślić, że prawidłowo napisany list motywacyjny składa się z ośmiu podstawowych elementów, których nie może zabraknąć. Są to:
- dane personalne,
- miejscowość i data,
- adresat,
- zwrot grzecznościowy,
- wstęp,
- rozwinięcie,
- zakończenie,
- pożegnalny zwrot grzecznościowy
Z czterema pierwszymi większego problemu zasadniczo nie ma, ale należy sprecyzować, jakie treści powinny być zawarte we wstępie, rozwinięciu oraz w zakończeniu. We wstępie zasadniczo umieszcza się takie informacje jak krótka prezentacja osoby, źródło, z którego dowiedzieliśmy się o tym stanowisku pracy oraz informację na temat tego, na jakie stanowisko pracy aplikujemy. Rozwinięcie to miejsce na umotywowanie swoich starań o pracę. Należy, więc wspomnieć o tym, dlaczego akurat nas firma powinna przyjąć na dane stanowisko, a nie kogoś innego. Mamy, więc miejsce na pochwalenie się swoimi umiejętnościami. No i zakończenie. W tym miejscu należy wyrazić swoją gotowość do podjęcia danej pracy, wyrazić nadzieję na spotkanie w siedzibie firmy na rozmowie kwalifikacyjnej. List motywacyjny powinien być napisany krótko i na temat.