Poznaj bliżej miasto Lubliniec

Poznaj bliżej miasto Lubliniec

Lubliniec to miasto należące do województwa śląskiego, liczące ponad 24 tysiące mieszkańców. Miasto zostało założone w roku 1272, a w 1300 otrzymało prawa miejskie. Miasto otoczone jest głównie przez lasy, co podkreśla wartość turystyczną tego miejsca. Warto dodać, że Lasy Lublinieckie to jedne z największych kompleksów leśnych w Polsce. Aby poznać najnowsze wiadomości Lubliniec sprawdź co ma do zaoferowania portal lubliniec360.pl. Z czego tak naprawdę słynie miasto Lubliniec i co warto w nim zobaczyć będąc przejazdem?

​Zamek w Lublińcu

Charakterystyczną budowlą w Lublińcu jest przebudowany do obecnej formy w XVII i XVIII wieku zamek znajdujący się przy ulicy Grunwaldzkiej. Początkowo była to warownia, ale z czasem zmieniła swoje właściwości i obecnie jest to po prostu ciekawie wyglądający pałac w formie rezydencji. W roku 1960 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach wpisało budynek do rejestru zabytków. Obecnie jest on użytkowany przez prywatną firmę, która tworzyła w tym miejscu hotel wraz z restauracją oraz strefą SPA pod nazwą „Hotel Zamek Lubliniec”.

​Rynek Główny w Lublińcu

Odwiedzając Lubliniec warto zajrzeć na znajdujący się tutaj rynek. Jest to centrum miasta w którym spotykają się zarówno mieszkańcy, jak i turyści, aby odpocząć od dnia codziennego. Do dyspozycji osób przebywających na rynku znajdują się liczne sklepiki i restauracje. Na środku rynku zostało posadzone charakterystyczne drzewo – klon pospolity, które dzięki swojej aktualnej wielkości może zagwarantować dość dużo cienia w trakcie upalnych, letnich dni i jest to również zarejestrowany pomnik przyrody. Przechadzając się po rynku z pewnością bez trudu dostrzeżemy również fontannę o nietypowym kształcie. Fontanna wygląda niezwykle ciekawie szczególnie w nocy, gdy jest oświetlona przez znajdujące się tutaj niewielkie reflektory z posadzki rynku. Do rynku biegną wąskie uliczki na których kwitnie handel i usługi. Warto też koniecznie zwrócić uwagę na odrestaurowane kamienice z XIX i XX wieku, które są zaadaptowane głównie przez prywatnych przedsiębiorców.

​Muzeum Edyty Stein

Ciekawym miejscem, które warte jest odwiedzenia w trakcie pobytu w Lublińcu jest Muzeum Pro Memoria Edith Stein, czyli muzeum dedykowane pamięci Edyty Stein. Zostało ono otwarte w 2009 roku i nawiązuje ekspozycją do życia i tragicznej śmierci Edyty Stein w Auschwitz-Birkenau. Warto dodać, że w roku 1987 Edyta Stein została beatyfikowana, a następnie wiele lat później, bo w 1998 została uznana za świętą przez papieża Jana Pawła II.

Dodaj komentarz