Na co zwracać uwagę kupując agregat prądotwórczy?

Na co zwracać uwagę kupując agregat prądotwórczy?

Jaki cel ma zakup agregatu?

Okres letni to czas pięknej pogody,wysokich temperatur, ale także i deszczów,ulew,burz i niejednokrotnie silnych,porywistych wiatrów. Ze względu na zmieniający się klimat coraz częściej nawiedzają nas nawałnice i huragany.Te katastrofalne w skutkach zjawiska atmosferyczne niosą ze sobą spustoszenie-zerwane dachy, zniszczone linie wysokiego napięcia i inne straty materialne.Często ludzie zostają na wiele dni odcięci od stałego źródła prądu.

Mamy XXI wiek, nasze życie i codzienna praca praktycznie w 100 procentach uzależnione jest od urządzeń elektrycznych.Począwszy od drobnych sprzętów AGD i RTV przeznaczonych do domowego użytku,kończąc na ogromnych fabrykach bazujących na pracy wielkich maszyn.

Przerwa w dostawie prądu-blackout-i co wtedy?Jak mówi słynne powiedzenie: “ człowiek przezorny zawsze ubezpieczony”. Kierując się przesłaniem owego przysłowia,powinniśmy być przygotowani na tego typu sytuacje.Kupując agregat prądotwórczy możemy ominąć problematycznych sytuacji takich jak np.brak ciepłej wody,ogrzewania czy też zastanawianie się, gdzie przechowywać żywność jak nie w lodówce.

Wielu z nas korzysta dziś z kuchenek elektrycznych ,ale przerwa w dostawie prądu niestety nam to uniemożliwia.Idąc dalej-brak prądu to duży problem m.in. również dla wielu sklepów i supermarketów z żywnością,którą przechowuje się w lodówkach.Lodówka bez prądu niestety,ale nie zadziała.Wymienić tutaj też należy duże zakłady pracy, w których praca sprzętów elektrycznych odgrywa bardzo ważną,jak nie najważniejszą rolę.I tak w przypadku takich sytuacji, gdzie zostajemy odcięci od prądu-w skutek niszczycielskiej siły żywiołów a czasem ze względu na prace serwisowe elektryków zbawienny okazuje się właśnie agregat prądotwórczy. Urządzenie wytwarza  energię elektryczną ,którą możemy zasilić nasze sprzęty elektryczne.

Agregaty, inaczej też generatory prądotwórcze sprawdzają się równie dobrze w miejscach,gdzie w ogóle nie ma bezpośredniego dostępu do sieci.Przykładów może być wiele,np. kilkudniowy wyjazd z rodziną,czy przyjaciółmi w tzw.”plener” do domu letniskowego,kempingu-miejsca,gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do prądu czy też organizacja eventów muzycznych,produkcji filmowych.Do tych miejsc należy również zaliczyć place budowy,gdzie energią wytworzoną przez agregat można zasilać sprzęty elektryczne takie jak spawarki,wiertarki,szlifierki etc.W takich przypadkach sprawdzi się także wynajem generatorów prądotwórczych.

Na terenie całego kraju prosperuje wiele firm,mających w ofercie właśnie wynajem agregatów prądotwórczych.Biorąc pod uwagę województwo wielkopolskie znaną i sprawdzoną firmą oferującą taką usługę jest wypożyczalnia agregatów prądotwórczych PENTA z siedzibą w Poznaniu, ale również realizująca zamówienia w takich miastach i ich okolicach jak Gorzów, Bydgoszcz, Grudziądz, Koszalin, Łódź, Zielona Góra, Słupsk czy Szczecin. Firma ma bardzo bogatą ofertę wynajmu sprzętu zasilającego dostosowaną do potrzeb każdego klienta.

Fazy i napięcia w agregacie

Decyzja podjęta-kupujemy agregat prądotwórczy.Ale jaki?Przed dokonaniem zakupu,musimy najpierw zastanowić się ,do czego dokładnie będzie nam on służył- czy będzie zasilał tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci,czy może wszystkie?

Biorąc pod uwagę odpowiedź na to pytanie,musimy ocenić parametry generatora prądotwórczego w kontekście konkretnych potrzeb jego użytkownika.

Jeśli ustalimy już ,w jakim celu dokonamy zakupu urządzenia wytwarzającego energię elektryczną,musimy wybrać model,który dostarczy nam moc o odpowiednim napięciu.

Tutaj mamy do wyboru dwie opcje.

Pierwsza z nich to agregaty jednofazowe -generatory o uniwersalnym zastosowaniu.Możemy nimi zasilić odbiorniki jednofazowych urządzeń domowych AGD i RTV, włącznie z czułym na jakość energii elektrycznej nowoczesnym sprzętem elektronicznym a także  narzędzia elektryczne,których używamy podczas majsterkowania wokół domu czy w ogrodzie.

Drugim wariantem są agregaty trójfazowe – wybieramy je,gdy potrzebujemy  urządzenia dającego nam większą moc.Generatory trójfazowe sprawdzają się bardzo dobrze na placach budowy,gdzie duże maszyny budowlane wymagają zasilania z siły.Agregaty trójfazowe również sprawdzają się w sytuacjach,kiedy ich zadaniem jest obsługiwanie obydwu rodzajów odbiorników- jedno- i trójfazowych.

Należy jednak pamiętać o regułach użytkowania generatorów prądotwórczych.Musimy zadbać o to,aby moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie przekraczała 60% mocy całego agregatu. Jeżeli równocześnie zasilamy odbiorniki jedno- i trójfazowe, fazy powinny być obciążone w równomierny sposób.

Gdybyśmy na przykład chcieli podłączyć odbiorniki o łącznej mocy 12 kW i rozdzielili je w konfiguracji 2 kW, 2 kW i 8 kW, zamiast trzy razy po 4 kW, spowodowalibyśmy  ryzyko asymetrii obciążenia. Jest to stan, który (po przekroczeniu dopuszczalnej wartości dla danego urządzenia) może doprowadzić do uszkodzenia generatora prądu. Agregaty mają różną dopuszczalną asymetrie – waha się ona w przedziale od 10% do 50%, przy czym średnia wartość wynosi około 30%.

Moc agregatu ma znaczenie

Agregat prądotwórczy-przypomnijmy- to zestaw z silnikiem spalinowym napędzającym prądnicę prądu zmiennego będącym dla nas rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej.

Zależnie od mocy takiego agregatu, stosowane są silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe, a w większych urządzeniach również wysokoprężne. Prądnica może wytwarzać prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V 50 Hz, albo trójfazowy 3 × 400 V 50 Hz.

Moc agregatu podawana jest w woltoamperach VA bądź kVA. To tzw. moc pozorna, co przy obciążeniu rezystancyjnym (grzejniki, oświetlenie żarowe) odpowiada mocy wyrażonej w watach lub kilowatach, ale przy poborze prądu przez silniki i inne odbiorniki indukcyjne będzie o 20–40% mniejsza.

Przed kupnem agregatu musimy uwzględnić nadwyżkę mocy potrzebną do uruchomienia silnika, który chwilowo pobiera wówczas prąd 3–4 razy większy, niż podczas normalnej pracy. Agregat o mocy 800–1200 VA powinien wystarczyć do zasilania pompy i automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Jeżeli konieczne będzie zasilanie większej liczby odbiorników, przykładowo pompy zestawu hydroforowego, trzeba kupić agregat o mocy 2–3 kVA.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli generatorów prądotwórczych o różnych parametrach,dlatego też zanim zaopatrzymy się w owe urządzenie,musimy wiedzieć,do czego będzie nam dokładnie służyło.Na tej podstawie dobieramy parametry generatora prądotwórczego.Zawsze też warto brać pod uwagę propozycje znanych marek – lepsze podzespoły gwarantują stałe napięcie i pełniejszą ochronę przed przepięciami w sieci.

Dobrym rozwiązaniem  będzie również wypożyczenie urządzenia.Wypożyczalnia PENTA oferuje swoim klientom agregaty prądotwórcze o mocy od 6,5 kva do 1100 kva a także świadczy usługi w zakresie transportu,obsługi i fachowego doradztwa.

Dodaj komentarz