Zdarza się, że po pewnym czasie użytkowania laptop nagle przestaje wydajnie pracować i przegrzewa się. Niektóre sytuacje są spowodowane zwyczajnym zaśmieceniem dysku niepotrzebnymi plikami. Jednak w wielu przypadkach problem leży gdzie indziej i potrzebna może okazać się wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie. Podpowiadamy, jak samodzielnie to zrobić!
Wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie musi odbyć się ostrożnie. Aby przebiegła ona sprawnie warto przygotować sobie wcześniej kilka rzeczy, np. ręcznik papierowy, zestaw wkrętaków krzyżakowych oraz coś do podważania zatrzasków pokrywy laptopa. Mogą się również przydać patyczki higieniczne i pędzelek z miękkim włosiem. Tak przygotowani możemy przystąpić do wymiany pasty termoprzewodzącej w laptopie.
Pamiętaj, że laptop musi być wyłączony!
Przewód zasilający i bateria powinny być odłączone. Jeśli to możliwe, odłącz również baterię 3V od płyty głównej. Oczywiście odłączyć należy także wszelkie dyski zewnętrzne i mysz. Teraz możemy przystąpić do demontażu elementów układu chłodzenia. Demontaż polega na zdjęciu wiatraczka i radiatora z procesora, BGA karty graficznej i BGA mostka północnego. Jako pierwszą odłączamy wtyczkę zasilającą wiatraczek od płyty głównej. Przy tej czynności musisz być bardzo ostrożny, ponieważ wtyczka jest delikatna i może pęknąć. Nieumiejętne odłączenie może także spowodować wyrwanie przewodów.
Kolejnym krokiem jest demontaż radiatora. Śrubki mocujące zazwyczaj są oznaczone i w takiej właśnie kolejności powinniśmy je odkręcać. Po ich odkręceniu można odsunąć radiator od układów chłodzonych. Musisz wiedzieć, że czasami zaschnięta pasta termoprzewodząca działa jak klej i ciężko jest usunąć niektóre elementy. Jeżeli radiator nie chce zejść, spróbuj delikatnie podważyć go z każdej strony, np. plastikową szpatułką. Możesz dodatkowo podgrzać delikatnie radiator, jednak uważaj by temperatura nie była zbyt wysoka. W żadnym wypadku nie demontuj radiatora na siłę, ponieważ możesz uszkodzić elementy chłodzone.
Wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie
Aby wymienić pastę termoprzewodzącą w laptopie najpierw musimy wyczyścić elementy chłodzone ze starej pasty. Za pomocą plastikowej szpatułki usuń jak największą ilość zużytej pasty z elementów chłodzonych (procesor, BGA karty graficznej, BGA mostka północnego). Na koniec doczyść elementy chłodzone za pomocą papierowego ręcznika lub ścierki z mikrofibry. Tak jak w poprzednich czynnościach, tutaj także zachowaj ostrożność. Nieumiejętne czyszczenie może spowodować przerwanie ścieżek/styków oraz oderwanie sąsiadujących elementów elektronicznych. Sam radiator także należy wyczyścić. W tym celu usuwamy z jego spodniej części resztki zużytej pasty termoprzewodzącej. Możemy to zrobić przy użyciu szpatułki lub patyczków kosmetycznych.
Kolejnym krokiem, wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie, będzie wyczyszczenie wiatraczka. Najpierw musimy go oczywiście zdemontować, odkręcając śrubki mocujące górną pokrywę obudowy. Zdarza się, że jest ona przytwierdzona na plastikowe plomby. W takim przypadku należy je rozlutować za pomocą lutownicy. Zdemontowany wiatraczek dokładnie czyścimy za pomocą pędzelka i sprężonego powietrza. Jeśli jest bardzo zabrudzony możemy dodatkowo użyć do czyszczenia wody utlenionej lub izopropanolu.
Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich elementów możemy wymienić pastę termoprzewodzącą w laptopie na nową. Nakładamy ją oczywiście w miejsca, w których znajdowała się stara pasta. Pamiętaj jednak, że ilość pasty termoprzewodzącej nie powinna być za duża. Może to bowiem spowodować wyciek nadmiaru pasty na płytę główną i jej zanieczyszczenie, a w efekcie uszkodzenie.
Po wymianie pasty termoprzewodzącej w laptopie zakładamy układ chłodzenia w kolejności odwrotnej do zdejmowania. Po złożeniu całego laptopa uruchamiamy go i sprawdzamy, czy działa prawidłowo.