Etapy przygotowanie pysznego ciasta kruchego

Etapy przygotowanie pysznego ciasta kruchego

Ciasto kruche może przybrać różne formy, ciasta z owocami, rogalików czy nawet sernika. Tak można zrobić sernik na kruchym cieście. Tym bardziej dobrze wiedzieć jak takie ciasta kruche zrobić.

Przepis na ciasto kruche

Podstawa

Podstawą ciasta jest mąka, dlatego najlepiej wybrać mąkę pszenną luksusową, poznańską, tortową lub wrocławską. Dla lepszego efektu można wymieszać wybraną mąkę z mąką krupczatką, w stosunku pół na pół. Ogólnie do zrobienia ciasta potrzeba 320 gram. mąki. W praktyce oznacza to około dwóch szklanek, więc łatwo wymieszać ze sobą dwa rodzaje mąki, jeśli jednak masz tylko jedną, to nie stanowi to dużego problemu. Ciasto i tak powinno się udać.

Ciasto

Mamy już mąkę, co dalej? Dodajemy do niej 100 gram. cukru pudru i 200 gram. masła, które może być wyjęte prosto z lodówki. Najlepiej pokroić je na mniejsze kawałeczki, co znacznie ułatwi rozcieranie go z mąką. Należy jeszcze dodać dwa żółtka. Warto tutaj wspomnieć, że jeśli planujemy zrobić np. ciasto kruche czekoladowe czy cynamonowe, to właśnie w tym momencie powinniśmy dodać łyżkę kakao albo łyżkę cynamonu, w zależności, na co mamy ochotę.

Dodatki

Możemy też kontynuować proces tworzenia ciasta kruchego bez żadnych dodatków. Całość składników należy połączyć ze sobą, wyrabiając ciasto ręcznie lub używając miksera. Druga opcja jest tutaj stanowczo lepsza, gdyż ciepłe ręce mogą zacząć roztapiać masło zawarte w masie. Z początku lepkie ciasto osiągnie bardziej plastyczną konsystencję. Kiedy to nastąpi, należy ulepić z niego kulę i schować ją do lodówki na około godzinę.

Chłodzenie

W trakcie chłodzenia można przygotować słodkie wnętrze do ciasta, np. gdy chcemy mieć ciasto kruche z budyniem. Jeśli jednak planujemy po prostu kruche ciasto bez dodatków, to musimy spokojnie poczekać tą godzinę.

Pieczenie

Gdy minie wymagany czas, wyciągamy z lodówki kulkę ciasta, mając jednocześnie przygotowaną formę do pieczenia, najlepiej wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto umieszczamy wewnątrz formy, można przy tym podzielić masę na większą i mniejszą. Większą pokroić w cienkie plastry, żeby wyłożyć spód. Mniejszą lub mogą do tego po prostu posłużyć resztki, wypełnić wolne miejsca. Na koniec wszystko ładnie połączyć, żeby miało równą powierzchnię. Ciasto można też nakłuć widelcem. Tak gotową foremkę umieszczamy w nagrzanym do 190 stopni piekarniku. Ustawiamy pokrętło na górę i dół. Czas pieczenia to około 10 minut.

Jeśli planujemy dodawać do ciasta dodatki, to najlepiej nie wyłączać piekarnika, tylko zmniejszyć jego temperaturę do 180 stopni, co ułatwi nam dalszy proces pieczenia.

Dodaj komentarz