Czujnik widełkowy – jak działa i gdzie można go zastosować?

Czujnik widełkowy – jak działa i gdzie można go zastosować?

Czujnik widełkowy to jedno z narzędzi tzw. przemysłu 4.0 lub inaczej mówiąc – czwartej rewolucji przemysłowej. Ma ona na celu usprawnianie procesów wytwórczych, dzięki zastosowaniu inteligentnych maszyn i automatyzacji produkcji. Do czego wykorzystywany jest czujnik optyczny widełkowy i jak dokładnie działa? O tym w niniejszym artykule.

Czujnik widełkowy a przemysł 4.0

Czujnik widełkowy jest to narzędzie optyczne, czyli naśladujące ludzki narząd wzroku. W przemyśle 4.0 istnieje wiele rozwiązań, których działanie zainspirowane zostało możliwościami ludzkiego ciała. Obok czujników optoelektronicznych wyróżnić możemy m.in.:

  • systemy wizyjne, które rozpoznają różne parametry produktów i ich komponentów oraz porównują do wzorca,
  • czujniki ciśnienia – pojemnościowe lub indukcyjne,
  • sygnały dźwiękowe alarmujące o nieprawidłowościach,
  • czujniki RFID,
  • programowalny sterownik logiczny (PLC), który przetwarza dane otrzymane z maszyn i wysyła je do jednego systemu.

Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie usprawnić codzienną pracę specjalistów, zintegrować narzędzia w jeden spójny system, a także zautomatyzować samą produkcję oraz działania operacyjne i pozytywnie wpłynąć na jakość wytwarzanych towarów.

Czujnik optyczny widełkowy – zasady działania

Czujnik optyczny widełkowy pozwala wykrywać określone parametry towarów i porównywać je ze wzorcem. Jeśli dane komponenty produktu nie znajdują się w akceptowalnym przedziale (np. długość wykracza poza ustalony schemat), czujnik informuje system o nieprawidłowości, co pozwala na szybką reakcję i wymianę wadliwej części.

Czujnik widełkowy można na przykład zastosować do oceny elektrod do zgrzewki, o czym szerzej piszą specjaliści firmy Balluff, zajmującej się automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych: https://innovatingautomation.pl/automatyka-przemyslowa-a-zgrzewanie-rezystancyjne-case-study/.

Okazuje się, że czujnik widełkowy w przemyśle spawalniczym wspiera działanie Smart Camery wyprodukowanej przez Balluff. Elektrody, które dzięki osiąganiu wysokich temperatur spawają ze sobą metalowe elementy, dość szybko się zużywają. Dzięki zastosowaniu czujnika, specjaliści mogą łatwo monitorować ich stan.

Czujnik widełkowy i inne rozwiązania przyszłości od Balluff

Działania spawalnicze mają zastosowanie nie tylko w dedykowanych zakładach, ale również w przemyśle samochodowym bądź kolejowym. Interesuje Cię usprawnienie procesów w Twojej firmie? A może chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat robotyki przemysłowej? Odwiedź bloga Balluff – innovatingautomation.pl – i poznaj nowoczesne narzędzia, które podnoszą konkurencyjność firm.

Dodaj komentarz