WADY GIER KOMPUTEROWYCH

WADY GIER KOMPUTEROWYCH

Branża wirtualnej rozrywki prężnie się rozwija. Z dnia na dzień powstają nowe, coraz ciekawsze produkcje. Dzięki postępowi w grafice, gry komputerowe do złudzenia zaczynają przypominać rzeczywistość. Przeciętnemu graczowi bardzo łatwo jest zanurzyć się w cyfrowy świat. Może to wywrzeć szczególny wpływ na młodych odbiorcach tego medium. Czy zatem jest to bezpieczne? Jakie zagrożenia niosą ze sobą gry komputerowe? Czy ta forma rozrywki nie powinna być bardziej regulowana w trosce o zdrowie jej użytkowników?

NIEBEZPIECZNE NAWYKI

Młodzi ludzie bardzo łatwo adaptują się do rzeczywistości, w której aktualnie się znajdują. Ich zachowanie może znacznie się różnić w zależności od sytuacji i społeczności do jakiej należą. Z tego właśnie powodu gry komputerowe mogą mieć na nich tak duży wpływ. W świecie wirtualnym zwykle dzieje się bardzo dużo. Rozgrywka jest zazwyczaj bardzo dynamiczna, skupiona na konkretnych celach, które osiągać trzeba za wszelką cenę. W grach dużo jest przemocy i agresji, nie ma miejsca na empatię czy litość. Presja zwycięstwa jest tak duża, że gracz jest w stanie oddać naprawdę wiele. Przysłowie “po trupach do celu” nabiera tutaj dosłownego znaczenia. Wpływ gier komputerowych na ich użytkowników jest ogromny. Stosowanie przemocy czy agresji w świecie wirtualnym bardzo łatwo jest wytłumaczyć. Można przywyknąć do takich standardów tak mocno, że zacznie się je naturalnie powielać w rzeczywistości.

ZATARCIE GRANIC

Środki masowego przekazu pełne są wiadomości o graczach, którzy stracili kontakt ze światem rzeczywistym. Wpływ danej gry komputerowej na psychikę potrafi być tak silny, że jej odbiorca wychodzi z domu, aby na ulice swojego miasta nieświadomie przenosić zachowania i zwyczaje ze świata wirtualnego. Tego rodzaju historie mogą z pozoru wydawać się zabawne, jednak po dłuższym zastanowieniu nabierają innego, bardziej mrocznego znaczenia. Niestety, w historii znane są przypadki strzelanin czy napaści, które powodowali gracze silnie uzależnieni od gier komputerowych.

BRAK KONTROLI

Coraz częściej zdarza się, że na odwyk do placówek terapeutycznych nie trafiają ludzie z problemem alkoholowym, lecz silnie przywiązani do gier komputerowych. Niestety to brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej sprawia, że młodzi ludzie są ofiarami uzależnień. Gry komputerowe potrafią być bardzo uzależniające. Ich twórcy, za pomocą odpowiednich mechanizmów, zachęcają użytkowników do regularnego i częstego odwiedzania światów przez nich utworzonych. Długość jednorazowej sesji spędzonej w grze zaczyna się stopniowo wydłużać, prowadząc do kompletnego zatracenia.

Dodaj komentarz