Smartwatch do czego służy i czy warto go kupić?

Smartwatch do czego służy i czy warto go kupić?

Co chwilę na rynku pojawiają się nowe, coraz bardziej wymyśle technologie. Wiele z nich szybko znika zarówno z półek sklepowych, jak i pamięci konsumentów. Są jednak też takie, którym udało się zdobyć popularność i na stałe znaleźć swoje miejsce w codziennym życiu. Do tej grupy należą smartwatche, chociaż w Polsce wciąż nie każdy do końca wie, o co z nimi właściwie chodzi. Wobec tego smartwatch do czego służy? Czy warto go kupić, a może jednak lepiej pozostać przy tradycyjnym zegarku analogowym? Jest także trzecia opcja – smartband. Na co się zdecydować?

Co to jest smartwatch

Smartwatch jest, tłumacząc z języka angielskiego, inteligentnym zegarkiem. Ciężko tu mówić o jakiejkolwiek faktycznej inteligencji, nie da się jednak zaprzeczyć, że oferuje on znacznie więcej możliwości niż stary, dobry zegarek analogowy. Poza wyświetlaniem czasu (na jednej z wielu dostępnych tarcz) spodziewać się można także mierzenia przebytych przez nas kroków, a także możliwości pomiaru naszego pulsu i odczytywania bezpośrednio na zegarku powiadomień ze smartfona. Zależnie od celu i przeznaczenia w smartwatchach można trafić także na chociażby budzik, dyktafon, odrzucanie i przyjmowanie połączeń czy aparat do zdjęć. Główną zaletą smartwatcha powinna być opcja kontrolowania niektórych aplikacji telefonu, na przykład sterowanie muzyką. Jak to wygląda w praktyce i czy jest możliwe zależy na ogół od ceny zegarka. Ta potrafi być bardzo różna – od kilkuset po kilka tysięcy złotych.

Wady smartwatcha

Można mówić o dwóch głównych: cenie i pojemności baterii. Chociaż w ostatnim czasie smartwache znacznie staniały, wciąż na ogół nie są tanią inwestycją. Do tego w większości przypadków trzeba je ładować minimum raz na jeden lub dwa dni. Dla osób, dla których są to przeszkody nie do pokonania istnieje także inna opcja – smartband. Inteligentne opaski mają znacznie mniej funkcji, ale także niższą cenę i potrafią wytrzymać bez ładowania nawet kilka tygodni. Są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób bardzo aktywnych – na ogół mierzą dystans i puls, są także wodoodporne i wygodne. Jeśli jednak w ogóle do szczęścia nie jest nam potrzebne nic innego niż możliwość sprawdzenia aktualnej godziny, być może warto pozostać przy tradycyjnym zegarku analogowym.

Smartwatch do czego służy zależy właściwie od tego, czego od niego potrzebujemy. Możliwości jest wiele i potrafią się znacznie różnić w zależności od modelu, warto więc zapoznać się z jak najszerszym wachlarzem ofert, aby znaleźć tą odpowiednią dla nas. Są tacy, którym taki gadżet zupełnie się nie przyda, zaś dla innych będzie czymś bardzo użytecznym lub wręcz zbawieniem. Przed zakupem warto rozważyć, do której grupy należymy.

Dodaj komentarz