Patentowy troll chce zakazu dla korzystania z iMessage i FaceTime

Patentowy troll chce zakazu dla korzystania z iMessage i FaceTime

Dla niektórych firm, wygranie 625 milionów dolarów od Apple nie jest wystarczającą nagrodą. VirnetX otrzymało taką kwotę udowadniając, że Apple popełnione naruszenia patentu. Co więcej, firma wystosowała wniosek do teksańskiego sędziego, aby Apple zaprzestało korzystania z wewnętrznych aplikacji iMessage i FaceTime, o które właśnie w całym procesie jest mowa. Jeśli sędzie przystanie na wniosek to spółka z Cupertino będzie musiał albo zawiesić iMessage i FaceTime albo znaleźć w ostatniej chwili obejście opatentowanej technologii.

Jeden z patentów w pytaniu dotyczy ustanowienia bezpiecznej komunikacji za pośrednictwem nazw domen internetowych. W prośbie o wydanie nakazu, VirnetX twierdził, że choć zmuszając firmę do zamknięcia dwóch z jego najbardziej popularnych usług, to jest konieczne, ponieważ naruszenie wyrządziło “nieodwracalne szkody” dla firmy VirnetX.

W 2012 roku VirnetX zainkasowało 368 milionów odszkodowania w bardzo podobnej sprawie przeciwko Apple. W 2014 r VirnetX było o krok od wygrania honorarium w wysokości 1 procent całej sprzedaży urządzeń iPhone i iPad. Jedno i to ten zdołało zadowolić firmy.

Apple odnosi do tego jednoznacznie i twierdzi, że wymagana jest “rozpaczliwa potrzeba reformy systemu patentowego”.

VirnetX została okrzyknięta jako “troll patentowy”, czyli firma prowadzona przez prawnika, która istnieje tylko do nabywania fałszywych patentów, aby później móc podać większe firmy do sądu w celu uzyskania ogromnych odszkodowań.

Jest jednak mało prawdopodobne, że nakaz zostanie przyznany.

Dodaj komentarz