Wiele lat temu sukcesem okazało się wzbicie w powietrze. Dzisiaj samoloty nie robią już takiego wrażenia. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie przebywają ogromne odległości drogą powietrzną. Jednak maszyny latające zminiaturyzowano, dzięki czemu każdy może samemu sterować niewielkim śmigłowcem we własnym domu. Technologia poszła jednak krok dalej, bo przecież w dobie automatyzmu wszystko może działać samo. Nawet samoloty i śmigłowce…
W ten sposób powstały drony, czyli bezzałogowe aparaty latające, które nie wymagają obecności załogi do lotu. Drony mogą być albo pilotowane zdalnie, albo odbywać lot w sposób autonomiczny i zaplanowany wcześniej. Bezzałogowe statki latające to niemała rewolucja, dająca ludzkości sporo różnych możliwości. Z których, naturalnie, najchętniej czerpią siły zbrojne. Bezzałogowe statki latające doskonale nadają się bowiem do obserwacji czy nawet szpiegowania.
Z teoretycznego punktu widzenia, jako bezzałogowe aparaty latające mogą być uznawane nawet pociski manewrujące czy bomby V-1, które Niemcy stosowali już w czasie I wojny światowej, jednakże pocisk może być wykorzystany tylko jeden jedyny raz.
Obecnie drony są produkowane w największej ilości w Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu. Większość z nich nie ma żadnego uzbrojenia, lecz mimo to większość prac rozwojowych ukierunkowana jest na działania wojenne. Łatwo wyobrazić sobie, że drony mogą być bronią przesądzającą o wyniku wielu bitew: nie wymagają obecności ludzi, więc nie narażają na straty żołnierzy, działają automatycznie, więc nie ma ryzyka popełnienia błędu. Ponadto UAVy mają szeroki wachlarz zastosowań cywilnych, ich przydatność doceniana jest w szczególności na szerokościach podbiegunowych.
Mimo, że drony są używane w największym stopniu w armii oraz do badań, każdy może stać się właścicielem takiego bezzałogowca. Jedyną przeszkodą może być zaporowa cena. Dość powiedzieć, że nowy dron może kosztować tyle, ile całkiem niezły samochód. W polskich sklepach internetowych ceny zaczynają się od pułapu około dziesięciu tysięcy i różnią się między sobą diametralnie.