Co warto wiedzieć o dyskach SSD

Co warto wiedzieć o dyskach SSD

 

 

 

 

 

 

Co warto wiedzieć o dyskach SSD

Dyski SSD to w obecnych czasach najbardziej popularny rodzaj, używanych w komputerach dysków pamięci. Dzięki mniejszemu prawdopodobieństwu jego uszkodzenia i większej szybkości od nieco już przestarzałych dysków HDD.

Czym dyski SSD różnią się od dysków HDD

SSD to skrót od solid-state drive (dysk stały) co odnosi się do tego, że dysk w przeciwieństwie do dysków HDD nie mają ruchomych części. Dyski SSD opierają się na układach scalonych, dzięki czemu są o wiele odporniejsze od częściowo mechanicznych dysków HDD. Łatwiej też z takich dysków odzyskać dane w przypadku mocnego uszkodzenia dysku, w dyskach HDD dane przechowywane są na okrągłym szklanym dysku pokrytym cieniutką warstwą metalu, przez co źle znoszą wstrząsy oraz wolniej zapisują dane.

Sposób działania

Zasada działania w urządzeniu półprzewodnikowym jest podobna do tej w pamięci flash. Jak już wspominałem zaletą SSD, jest brak ruchomych części. Dostęp do danych i ich proces zapisywania jest bardzo szybki, dzięki użyciu układów scalonych co zapewnia też bezgłośną pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Historia dysków SSD

Pierwsze próby stworzenia tego typu pamięci zaczęły się już w latach 70. i 80. Ale z powodu ogromnej ceny i małego zainteresowania nie przyniosły wtedy zbyt wielkiego sukcesu. Pierwsze sukcesy ta technologia zaczęła odnosić dopiero w latach 90 kiedy to korporacja SanDisk zaczęła mocno rozwijać tę technologię, sprzedając swoje początkowe modele wojsku.

Pojemność pamięci

Pierwsze dyski były w stanie pomieścić kilka megabajtów, za to dzisiejsze mogą mieć ponad jeden terabajt. Technologia cały czas się rozwija i z roku na rok możliwości technologiczne są coraz większe. Dyski SSD dzięki swojej budowie mają ogromny potencjał rozwoju.

Do czego mogą się przydać

Dyski SSD są wyjątkowo przydatne dzięki swojej dużej pojemności i szybkiemu zapisywaniu danych, często są niezastąpione we wielu metodach użytkowania komputera. Wiele nowych gier z powodu i ich szybkiego zapisywania danych wymaga właśnie tych dysków do płynnego i właściwego działania. Animacja komputerowa, a zwłaszcza ta 3D też często wymaga użycia takiego dysku. Prawie każda bardziej skomplikowania i wymagająca dużej pojemności dysku wymaga użycia dysku SSD.

Najbardziej popularne marki dysków pamięci

W dzisiejszych czasach bardzo dużo firm produkuje i sprzedaje dyski typu SSD, najbardziej znanymi są SanDisk, Samsung, Goodram, Adata. Ilość różnych dostępnych do kupienia dysków jest ogromna. Przy wyborze dysku dobrze jest ocenić swoje potrzeby do ilości pieniędzy, jakie jesteśmy w stanie wydać za dysk. Przy zakupie należy też sprawdzić szybkość zapisu danych i ich odczytu, a także jaka pojemność dysku jest nam potrzebna.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz