Sofa idealna – jaki kształt i kolor wybrać

Sofa idealna – jaki kształt i kolor wybrać

Czy to w salonie, czy w mniejszym pokoju – sofy są ważnym elementem wystroju naszych wnętrz. Jakie cechy powinna posiadać dobra sofa ? Jest ona przecież jednym z ważniejszych mebli w domu – to na niej zasiadają domownicy do wspólnego oglądania telewizji, czy długich rozmów. Musi więc być nie tylko elegancka, ale też funkcjonalna. Dzisiejsze sofy charakteryzują się dużą miękkością – materace są zazwyczaj sprężyste – takie też powinny być, gdy sofa oprócz tradycyjnej funkcji będzie nam też służyła do popołudniowej drzemki. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może być nabycie sofy bez bocznych oparć. Otrzymujemy wtedy większą elastyczność w sposobie wyboru pozycji do spania – pod głowę możemy położyć miękkie poduszki, co nie zawsze sprawdza się z kanapami posiadającymi oparcia. Jeżeli są one wysokie i twarde, taka kanapa nie będzie już się nadawać do drzemki po pracy, a spanie na niej będzie niewygodne oraz niezdrowe dla naszego kręgosłupa.

Narożniki

Kiedyś można było je spotkać przeważnie tylko w kuchniach – od kilku lat są jednak stałym elementem wystroju salonów. Mowa oczywiście o kanapach narożnych, na które decyduje się coraz więcej osób. Narożniki są bardzo funkcjonalne i może się na nich zmieścić swobodnie kilka osób. W dodatku postawiony przy nich stolik, jeśli tylko pasuje swoją wysokością i zapewnia wygodne miejsce do wypicia popołudniowej kawy. Narożnik również można rozłożyć, otrzymując w ten sposób bardzo wygodne miejsce do spania. Z pewnością przyda się ono, gdzie gdy będzie trzeba przenocować niespodziewanych gości. Z tych powodów narożniki są często wybierane kosztem sof, ale trzeba przyznać, że te ostatnie mają w sobie coś niezwykłego i pomimo upływu lat nie wychodzą z mody.

Dobór koloru

By jednak kanapa dobrze wyglądała w naszym salonie, jej kolory muszą być odpowiednio dobrane do reszty wystroju a także koloru ścian. W przypadku sof raczej nie ma miejsca na eksperymenty z kolorami – dominują stonowane barwy. Biały kolor wygląda znakomicie, ale musimy pamiętać o tym, że taka kanapa szybko się brudzi i widać na niej każde, nawet niewielkie zanieczyszczenie. Dla kontrastu kanapy w ciemnych kolorach wyglądają bardzo elegancko, ale jeśli nasze wnętrze nie jest jasne – mogą lekko przytłaczać. Czarno-biały design sprawdzi się za to, kiedy nasze ściany są w modnych ostatnio odcieniach bieli. Jeśli zaś jesteśmy bardzo odważni i chcemy mieszkać w ożywczym wnętrzu, możemy zdecydować się na kanapę czerwoną. Kolor ten jest uznawany za radosny – dobrze sprawdzi się więc np. w pokoju dziecięcym.

Dodaj komentarz