Nowoczesny przyjaciel
Rozwój technologii nie przestaje nas zaskakiwać. Mówiące sprzęty czy realizujące nasze polecenia w czasie to standard. Więc czemu nie stworzyć robota? Kogoś kto będzie naszym przyjacielem? Kogoś kto inteligencją będzie na równym poziomie co człowiek? Technologia dzisiejszych czasów umożliwia użycie sztucznej inteligencji. Co to w ogóle jest sztuczna inteligencja? SI to dziedzina obejmująca logikę, obliczenia ewolucyjne, robotykę i sztuczne życie. To również rozbudowany dział informatyki. Zajmuję się budową modeli zachowań inteligentnych. Obejmuję także tworzenie inteligentnych programów komputerowych.
Przodującym krajem w tym aspekcie są Japonia i Chiny. To właśnie w jednym z tych krajów powstał robot kobiety, który odpowie na każde pytanie. Niedawno również sztuczna inteligencja wzorowana na prezenterze poprowadziła wiadomości. Coraz więcej słyszymy o takich sytuacjach. W codziennym życiu otacza nas SI. Istnieją w aparatach, lodówkach czy domowym asystencie.
Wszystko wskazuję na to, że musimy uświadomić sobie działanie SI i nauczyć się z nim żyć. Nasuwa się pytanie czy robot przewyższy nas inteligencją? Co z samoświadomością i uczuciami? Czy będziemy w stanie żyć z nimi w zgodzie? Coraz więcej pisarzy i reżyserów podejmuję tematykę końca świata. Główną przyczyną jest bunt sztucznej inteligencji. Czy opowieści mogę być realne? Na ile powinniśmy się bać? Obraz postrzegania sztucznej inteligencji może być zniekształcony. Pytań będzie wiele. Zawsze coś nowego i inteligentniejszego będzie wzbudzało niepokój.
Sztuczna inteligencja
Technologia jest niesamowita. Każdego dnia raczy nas swoimi dobrodziejstwami. Dzięki niej życie jest po prostu prostsze. Coraz więcej firm wdraża AL ( ang. Artificial Intelligence). Są to wirtualni asystenci, ale przede wszystkim uczenie maszynowe. Rynek zbytu na tego typu usługi jest wymagający. Biznesmeni uważają, że ta metoda zwiększy ich konkurencyjność na rynku. Jednak problemem pozostaję w sytuacjach kryzysowych wyjaśnienie na jakiej podstawie sztuczna inteligencja podjęła daną decyzję.
W Polsce sztuczna inteligencja znalazła zastosowania w bardzo powszechnej branży. Kto by pomyślał, że może liczyć pszczoły w pasiekach. Czy też monitorować ich stan zdrowia? Jak najbardziej. Aplikacja z systemem AL umożliwia te wszystkie opcje. Sztuczna inteligencja umożliwia również wykrywanie defektów w produktach spożywczych. Technologia nie daję odetchnąć. Jej rozwój i możliwości mogą siać obawę. Jednak niewątpliwie warta jest uwagi i ciągłej pracy.