Niebezpieczeństwa, które zagrażają dzieciom w internecie

Niebezpieczeństwa, które zagrażają dzieciom w internecie

Internet to miejsce, w którym można znaleźć wszystko. Jest źródłem nie tylko informacji, ale także rozrywki. Umożliwia szybki i łatwy kontakt z ludźmi z całego świata, pozwala zdobywać wiedzę, nie wychodząc z domu. Współczesne społeczeństwa są wręcz od niego uzależnione.

Ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu, ale zawsze należy mieć na uwadze, że jest to przestrzeń, która posiada także swoją ciemną stronę. Zwłaszcza dzieci, korzystając z internetu, są narażone na różne niebezpieczeństwa. Ich kontakt z nowoczesnymi technologiami następuje szybko i zanim dobrze nauczą się pisać i czytać, potrafią już przeglądać treści internetowe, które mogą być dla nich nieodpowiednie.

W sieci zagrożeń – co czyha na dzieci w internecie

Nie da się ukryć, że dzieci radzą sobie w internecie znacznie lepiej niż ich rodzice. O wiele łatwiej przyswajają wiedzę o nowinkach technologicznych, intuicyjnie posługują się aplikacjami i nie mają problemów z nawiązywaniem znajomości w sieci, co może być dla nich szczególnie niebezpieczne. Dzieci nie posiadają odpowiedniego stopnia rozwoju psychicznego i emocjonalnego, aby skutecznie radzić sobie z zagrożeniami płynącymi z internetu.

Rodzice są coraz bardziej świadomi, że pozwalanie dzieciom na niekontrolowane surfowanie po sieci może doprowadzić do poważnych problemów. Najczęściej obawiają się pedofilii i pornografii, które w obecnych czasach można już bardzo skutecznie blokować. Niestety poza nimi w Internecie są jeszcze inne niebezpieczeństwa, o których mówi się już znacznie mniej.

Cyberprzemoc

Bardzo wielu młodych ludzi intensywnie korzysta z mediów społecznościowych. Tego typu serwisy pomagają nawiązywać i podtrzymywać kontakty społeczne, są także źródłem informacji i inspiracji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one stać się narzędziem przemocy. Bywa, że dochodzi do włamań na konta użytkowników, na których zaczynają pojawiać się ośmieszające treści. Dla dzieci to źródło ogromnego stresu i lęku, z którym często sobie nie radzą.

Inną formą cyberprzemocy jest wysyłanie ofierze e-maili z pogróżkami czy innymi treściami mającymi ją zastraszyć, łącznie z prywatnymi lub kompromitującymi ją materiałami. Do tego celu mogą być także wykorzystywane inne drogi komunikacji internetowej. W ten sposób można skłonić nękaną osobę do zrobienia różnych rzeczy, np. przekazania sporej sumy pieniędzy w zamian za spokój.

Seksting

Polega na przekazywaniu intymnych nagrań czy zdjęć innym osobom w zamian za odpowiednie gratyfikacje, np. pieniądze czy doładowania karty przedpłaconej. Proceder dokonuje się poprzez specjalne platformy w internecie. Nie jest to pedofilia, ponieważ transakcja przebiega za zgodą obydwu stron, jednak zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ przyczynia się do seksualizacji dzieci.

Kradzież danych osobowych

Dzieci, nieświadome zagrożeń, które mogą czyhać na nie w internecie, bez oporów dzielą się z innymi użytkownikami informacjami o miejscach, w których często przebywają, adresie zamieszkania, szkole, do której uczęszczają. Dla przestępców nie jest problemem uzyskanie od nich potrzebnych im informacji. Na tej podstawie mogą zaplanować napad na dziecko lub włamanie do jego domu, a także kradzież pieniędzy z rachunku bankowego rodziców.

Uzależnienie od internetu

Dziś nikogo nie dziwi widok dziecka spędzającego godziny przed komputerem czy z tabletem w ręku. Nie ocenia się takiego zachowania jako niewłaściwego. Tymczasem w ten sposób dzieci coraz bardziej uzależniają się od wirtualnego świata, zatracając umiejętność funkcjonowania społecznego.

Problemy natury psychicznej, a także fizycznej często mają swoje źródło w niekontrolowanym i niczym nieograniczonym surfowaniu po sieci.

Bezpieczeństwo dziecka w internecie – na co zwrócić uwagę

Rodzice powinni przede wszystkim skupić się na edukowaniu dzieci o zagrożeniach w internecie, a także o tym, co można, a czego nie należy publikować na mediach społecznościowych.

Dobrym pomysłem są także programy antywirusowe, które zabezpieczają przed kradzieżą danych. Można je instalować na urządzeniach elektronicznych różnego typu.

Najmłodsze dzieci, które dopiero poznają internet i jego możliwości, powinny z niego korzystać pod opieką rodziców. Na początku warto pokazywać maluchom te treści, które bawią i uczą.

Najważniejsza jest jednak rozmowa z dzieckiem, nawet na trudne tematy, bo zaufanie i szczerość są kluczowe dla zapewnienia mu bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz