Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna cieszy się od jakiegoś czasu wśród Polaków sporą popularnością. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale ma ono wiele zalet, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z tym rodzajem diety zapoznać. W takim razie, na czym polega dieta ketogeniczna (nazywana często także skrótowo dietą keto) i co sprawia, że stała się tak lubiana?

Czym jest dieta keto?

Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie ciała w stan ketozy. Dzieje się tak, kiedy poprzez ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów zwiększymy produkcję ketonów, które z kolei posłużą naszemu organizmowi jako źródło energii. Ostatecznie sprawia to, że znacznie szybciej spalamy niechcianą tkankę tłuszczową, a do tego również polepszamy swoje samopoczucie i zapewniamy sobie dodatkowy zastrzyk energii.

Dieta ketogeniczna nie należy do najłatwiejszych ani najbardziej typowych diet – w jej ramach maksymalnie ograniczamy węglowodany, a zamiast tego skupiamy się na przyjmowaniu dużej ilości tłuszczy. Nie jest to niebezpieczne dla organizmu (wyjątkiem jest sytuacja, w której przyjmujemy leki na nadciśnienie lub cukrzycę – w takim wypadku dobrze jest zasięgnąć porady u dobrego dietetyka, podobnie w przypadku kobiet karmiących piersią), ale nie każdemu uda się z powodzeniem wejść w stan ketozy przy pierwszej próbie.

Czego nie można spożywać, będąc na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna występuje w wielu rodzajach, począwszy od diety standardowej, przez ukierunkowaną i cykliczną, po wysokobiałkową. Najpopularniejsza jest oczywiście ta pierwsza, ale jeśli nie spełnia ona naszych oczekiwań, możemy wypróbować także inne rozwiązania. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję, zdecydowanie warto poszukać wartościowych informacji na specjalistycznych portalach, takich jak https://dietetyk.edu.pl/diety/dieta-keto/. Poruszane są tam nie tylko tematy diet, ale także takie kwestie, jak różnego rodzaju suplementy na odchudzanie i leki na odchudzanie. Odpowiednie tabletki na odchudzanie mogą świetnie wspomagać różnego rodzaju diety i wzmagać ich skuteczność.

Ogółem mówiąc, dieta keto wymaga spożywania węglowodanów nie tylko w niewielkiej ilości, ale też w formie prostej. Musimy wobec tego unikać żywności mocno przetworzonej. Nie jest to w obecnych czasach łatwe i może oznaczać konieczność ponoszenia większych kosztów, a także poświęcenia większej ilości czasu na gotowanie. Dania z tak zwanych fast-foodów czy gotowe posiłki z supermarketów bez wątpienia zaliczają się bowiem do jedzenia mocno przetworzonego.

Dodaj komentarz