Cyfryzacja telewizji naziemnej

Cyfryzacja telewizji naziemnej

Problematyka przejścia z analogowej transmisji telewizji na transmisję cyfrową jest nam znana przede wszystkim z medialnych doniesień o walkach o miejsce w multipleksie, lub z ostrzeżeń przed oszustami, którzy żerują na naszej niewiedzy. Jak najlepiej można się przed nimi obronić? Oczywiście, szukając informacji w Internecie.

W związku z dużym zainteresowaniem i z nieuchronnością rozstania ze starą, dobrą transmisją analogową postanowiliśmy przyjrzeć się serwisowi przygotowanemu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, który ma nas na te zmiany przygotować. Wcielimy się dziś w rolę przeciętnego telewidza, który chciałby dowiedzieć się, czy jego odbiornik jest przystosowany do zmian, oraz kiedy nieodwołalnie będzie musiał pożegnać się ze swoją analogową anteną.

Automatyczne odtworzenie filmu

Natychmiast po wejściu na stronę główną rozpoczyna się odtwarzanie filmu informacyjnego, który dotyczy planowanych wyłączeń sygnału analogowego.

Umieszczanie na stronie multimediów, które odtwarzają się niezależnie od tego, czy użytkownik tego chce czy nie, jest dużym błędem. Film, który w przystępny sposób wyjaśnia pewne kwestie jest dobrym rozwiązaniem, niemniej jednak użytkownik sam powinien zdecydować, czy chce go w danym momencie obejrzeć.

Brak aktualnych informacji na mapie

Bardzo częstą reakcją użytkowników na rozpoczęcie odtwarzania niechcianego filmu jest natychmiastowe wyłączenie go. W związku z tym, nadal nie dowiedzieliśmy się, kiedy transmisja analogowa zostanie wyłączona w naszym regionie. Taką informację możemy jednak szybko znaleźć za pomocą mapy. Z listy wybieramy nazwę województwa i gminy.

Gmina, która została wybrana jest podświetlona, pojawia się również „dymek” z jej nazwą i planowanymi datami włączenia kolejnych multipleksów. Brakuje za to etykiety województwa, którego mapę widzimy. W prawym, dolnym rogu strony za pomocą zaznaczenia odpowiedniej opcji możemy manipulować tym, jakie informacje pokazuje mapa. Chcieliśmy sprawdzić, kiedy w naszej miejscowości zostanie wyłączony sygnał analogowy, więc wybieramy odpowiednią opcję. Użytkownik spodziewa się, że odpowiedź znajdzie w obrębie „dymka”, jednak tak się nie dzieje, a legenda przy mapie pokazuje tylko jeden kolor – „terminy nie zostały określone”.

Trudna w odbiorze tabela

Jesteśmy jednak dociekliwi i szukamy dalej. Skoro informacji nie znaleźliśmy na mapce, sprawdziliśmy menu. W zakładce „Cyfryzacja” znajduje się kategoria „Harmonogram wyłączeń”.

Harmonogram w postaci tabeli nie jest tak atrakcyjny jak mapa, niemniej jednak znajdujemy tu poszukiwaną informację. W Krakowie z tradycyjną transmisją będziemy musieli pożegnać się już za miesiąc, 20 maja. Znalezienie tej informacji może jednak nie być proste i łatwe dla wszystkich – przeglądanie tabeli utrudnia mała czytelność tekstu (np. mały kontrast – czarny font na ciemnobrązowym tle), oraz fakt, że nawet po dokonaniu manipulacji rozmiarem fontu zmienia się on tylko w krótkim tekście wprowadzającym, a nie w samej tabeli. Taki stan rzeczy może być znaczącą przeszkodą w korzystaniu z serwisu dla osób starszych lub słabowidzących. Należy zawsze zadbać o to, aby takie funkcjonalności jak przejście na tryb wysokiego kontrastu czy narzędzie do zmiany rozmiaru fontu wpływały na wszystkie elementy w serwisie, w tym także na zawartość tabeli czy etykiety przycisków.

„Interaktywny pomocnik”

Skoro już wiemy, że musimy zmienić sposób odbioru telewizji, chcemy dowiedzieć się jeszcze jak możemy to zrobić. Z pomocą przychodzi nam interaktywny pomocnik, dostępny na stronie głównej. Korzystając z niego, można dobrać rozwiązanie, które pozwoli nam przejść na odbiór telewizji cyfrowej. Wybieramy typ odbiornika i złącza, dzięki czemu otrzymujemy rozwiązanie odpowiadające najlepiej naszym potrzebom.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie fotografii, przedstawiających m.in. typy złącza. Użytkownik może sam sprawdzić, jakie złącze posiada i porównać je ze zdjęciem. Nie wymaga to od niego posiadania dokładnej wiedzy o jego nazwie i oznaczeniu.

Różnorodne kanały kontaktu

Na pochwałę zasługuje również wiele kanałów, przez które można się kontaktować z konsultantami w razie wystąpienia jakichś pytań czy wątpliwości. Użytkownik ma do dyspozycji infolinię, formularz kontaktowy lub też możliwość odbycia rozmowy głosowej przez Internet.

Decyzję o tym, czy odtworzyć film, bądź jakiekolwiek inne materiały multimedialne należy pozostawić użytkownikowi. Żadne tego typu materiały, zwłaszcza, jeśli zawierają dźwięk, nie powinny odtwarzać się automatycznie po wejściu na stronę.
Opcja zmiany wielkości fontu powinna oddziaływać na wszystkie elementy, w tym na zawartość tabel, a także etykiety przycisków.
Zastosowanie interaktywnych map jest rozwiązaniem intuicyjnym, które pozwala użytkownikowi szybko dotrzeć do poszukiwanej informacji. Należy jednak zadbać, aby umieszczać tam aktualne informacje.
Stosowanie wszelkiego typu wizardów, które pozwalają na ustalenie sytuacji konkretnego użytkownika i zaprezentowanie mu spersonalizowanego rozwiązania, również jest godne pochwały. W wypadku tego serwisu, dodatkową pomocą jest zastosowanie fotografii, które pozwalają w prosty sposób ustalić rodzaj posiadanego sprzętu.
Podziel się:

Dodaj komentarz