Uzależnienie od gier komputerowych – objawy i leczenie

Uzależnienie od gier komputerowych – objawy i leczenie

Nowoczesne technologie przyniosły ze sobą wiele możliwości, ale także i wiele zagrożeń. Już od kilkunastu lat ekrany zdają się przejmować kontrolę nad naszym życiem. Łącznie przed komputerami, telewizorami i smartfonami spędzamy często sporą część dnia. Nie da się zaprzeczyć, że te wynalazki na wiele sposobów ułatwiły życie i nie powinno się ich całkowicie demonizować. Nie można jednak umniejszać złego wpływu, jaki mogą one mieć na człowieka. Jeśli chodzi o uzależnienie od gier komputerowych objawy mogą być równie poważne jak w przypadku wielu innych, bardziej znanych uzależnień.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

U każdego mogą się one nieco różnić, niektóre z nich jednak są uniwersalne. Osoby uzależnione od gier komputerowych będą poświęcać na nie każdą wolną chwilę. Często może dochodzić do kilkunasto- czy nawet kilkudziesięciogodzinnych maratonów grania. W tym czasie gracz zaniedbuje nawet swoje podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie czy sen. Nie chce i nie potrafi oderwać się od monitora, nie zauważa nawet upływu czasu. Kiedy nie może grać, staje się rozdrażniony i nerwowy. Może dojść do sytuacji, w której zamiast pracy czy szkoły wybiera pozostanie w domu, aby móc dalej karmić swoje uzależnienie. Często osoby uzależnione od gier wydają na nie (lub zawarte w nich mikrotransakcje) ogromne sumy pieniędzy, a potem mają problemy z utrzymaniem się. Tego typu nieodpowiedzialne, impulsywne zachowania to definitywna czerwona flaga. Należy jednak zwrócić uwagę, że samo granie dużo i często nie musi oznaczać uzależnienia. Jeśli jesteśmy w stanie się kontrolować i nie czujemy przymusu grania, a po prostu jest to dla nas hobby, to wcale nie jesteśmy uzależnieni.

Jak pomóc osobie uzależnionej od komputera?

Na szczęście coraz więcej osób zaczyna pochylać się nad problemem uzależnienia od gier, dostępnych jest więc także więcej możliwości radzenia sobie z nim. Warto pamiętać, że nie musi on dotyczyć tylko dzieci i osób młodych, chociaż faktycznie te grupy są najbardziej podatne na wpływy. Nie dla każdego uzależnionego odpowiednie będzie to samo rozwiązanie, jeśli więc jedno nie działa, trzeba po prostu spróbować drugiego. Nigdy jednak nie można oczekiwać natychmiastowych efektów. Tak czy inaczej, uzależnienia nie da się pokonać całkowicie samemu. Można dołączyć do grup zrzeszających osoby uzależnione od gier, aby korzystać z ich rad, doświadczenia i wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta u psychologa, który ma doświadczenie w leczeniu właśnie tego typu uzależnień. W ostateczności można pomyśleć o ośrodku odwykowym dla graczy. W Polsce istnieje już kilka tego typu placówek.

Myśląc uzależnienie od gier komputerowych objawy tego problemu na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać nam się poważne. W rzeczywistości jednak mogą one zniszczyć życie zarówno osobiste, jak i zawodowe. Nie powinno się więc ich ignorować.

Dodaj komentarz