Ranking gier dla dzieci – Tytuły dla młodych gamerów!

Ranking gier dla dzieci – Tytuły dla młodych gamerów!

Dziś już nikt nie mówi, że gry są tylko dla dzieci. Rynek gamingowy jasno odciął się od tego stwierdzenia, coraz częściej wypuszczając gry, które przeznaczone są dla dorosłych ludzi. Najpopularniejsze tytuły traktują o przemocy, gangach lub wojnach. Czy w tym świecie jest jeszcze miejsce dla dzieci? Oczywiście. Nowe pokolenie gamerów także ma swój kącik w wirtualnym świecie. Jak sprawdzić, czy maluch może grać w daną grę? W jakie tytuły najlepiej grać z dziećmi?

Gra i jej PEGI

Klasyfikacja PEGI zaczyna się już od wieku 3+, co oznacza, że treść w grze jest dostosowana nawet do możliwości i świadomości trzylatków. Czy jest to równoznaczne z tym że takie maluchy poradzą sobie z daną grą? Otóż niekoniecznie. PEGI 3 oznacza jedynie, że gra nie zawiera scen, które mogłyby przestraszyć dziecko, nie zawiera wulgaryzmów, scen erotycznych lub przemocy brutalniejszej niż kreskówkowa i komiczna. Najlepszym tego przykładem jest Fifa. Ta najpopularniejsza gra sportowa dostała odznaczenie PEGI 3, a jednak ciężko jest nam sobie wyobrazić dziecko, które świadomie podejmowałoby decyzje i aktywnie uczestniczyło w rozgrywce. Już samo sterowanie i poruszanie się po interfejsie może okazać się przeszkodą, której nie przeskoczą najmłodsi gracze. Za inny przykład może posłużyć tytuł Overcooked. W tym przypadku problem może stanowić tempo gry i jej zręcznościowy charakter. Odznaczenie PEGI 3 możemy traktować raczej jako pozwolenie na pasywne uczestnictwo dziecka w grze, co oznacza, że maluch pozostanie jedynie kibicem. To jednak bardzo istotne, ponieważ chroni naszych najmłodszych graczy przed widokami, które mogłyby źle na nich wpłynąć. W takim razie, jakie gry można zaproponować dzieciom, by mogły aktywnie uczestniczyć w rozgrywce?

Ranking gier dla dzieci

PEGI podczas swojej klasyfikacji gier nie bierze pod uwagę, czy młodzi gracze będą w stanie samodzielnie uczestniczyć w rozgrywce. W tym rankingu staramy się przedstawić tytuły, które pozwolą dziecku z własnej inicjatywy zaznajomić się ze światem gamingu, a przy tym nie wywołają u nich traum i koszmarów. Są to gry, w które dziecko może grać samo lub z rodzicem czy rodzeństwem, ale i tak zawsze pozostaną samodzielnymi, w pełni aktywnymi członkami przedstawionych zdarzeń. Spędzanie czasu przed ekranem wcale nie musi być czymś złym. Dzieci, które grają w gry dostosowane do ich wieku i możliwości szybciej rozwijają myślenie strategiczne oraz kreatywność, a także są chętniejsze do współpracy. Ważne jest, by mały gracz mógł sam sterować i podejmować decyzje, bo przecież na tym polega cała zabawa. Sporadyczna pomoc przy bossie czy wyjątkowo trudnym poziomie to także sposób na budowanie więzi z dzieckiem i wspólne spędzanie czasu, a tryb kooperacyjny może okazać się wielką, wspaniałą zabawą, która połączy pokolenia graczy. Jakie tytuły możemy zaproponować najmłodszym? Oto ranking gier, w które mogą grać dzieci:

Miejsce 10. Unravel Two

PEGI 7

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch

W tej grze dwa urocze kłębki, czerwony i niebieski, przemierzają wspaniałe krainy i uczą się, jak współpracować. Fabuła w tej grze nie jest zbyt głęboka, a sama rozgrywka skupia się raczej na pokonywaniu przeszkód i rozwiązywaniu zagadek. Unravel Two stawia na kooperację, dzięki której rodzic może zagrać z dzieckiem i oddać się tej sympatycznej rozrywce. Graficznie ten świat jest bardziej rzeczywisty i zbliżony do naszego, a oparty jest na skandynawskich widokach i krajobrazach. Spokojna, niemal melancholijna rozgrywka pozwoli dziecku na zaangażowanie się w grę, jednak momentami może być nieco zbyt skomplikowana i zdarza się, że sekwencje działań wymagają zbyt dużych umiejętności dla młodych graczy. Ponadto, niektóre lokalizacje wyglądają nieco mrocznie i złowieszczo, ale pod okiem opiekuna dziecko nie powinno się ich wystraszyć.

Miejsce 9. Child of Light

PEGI 7

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Wii U, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch

Child of Light to jedna z najładniejszych gier, do których można zaprosić młodego gracza. Mała księżniczka Aurora i jej przyjaciel-duszek, Igniculus muszą pokonać złą królową, która sprowadza nieszczęście na krainę zwaną Lemuria. W toku bajkowych przygód spotykają inne postacie, które dołączają do jej przygody i chcą pomóc w przywróceniu pokoju w ich królestwie. Są to między innymi błazen o akrobatycznych zdolnościach Rubella, która jest smutna, ponieważ zgubiła swojego ukochanego brata, Tristisa, czy Robert, mysi kupiec, który doskonale włada łukiem. Przedstawiona kraina zachwyca wyglądem, ponieważ została… Namalowana ręcznie. Sceneria wygląda jak żywcem wydarta z kart starych książek z bajkami. Sama historia, którą opowiada gra Child of Light, przypomina baśń czytaną na dobranoc. Spokojna i stonowana kolorystyka odpowiada akcji. Przeciwnicy są łatwi a kolejne poziomy nieznacznie trudniejsze od początkowych. System walki jest turowy, dzięki czemu nawet tutaj wszystko dzieje się powoli i płynnie. W grze dostępny jest tryb kooperacyjny, w którym jedna osoba steruje księżniczką Aurorą, a druga Igniculusem. Choć wkład duszka w rozgrywkę jest niewielki, może być to dobra postać dla malca, który dopiero poznaje świat gier. Dziecko będzie się cieszyć, że jest częścią rozgrywki, a rodzic lub starsze rodzeństwo będą pokonywać przeszkody wymagające zręczności. Z drugiej strony, to rodzic może przejąć kontrolę nad Igniculusem i przyjąć rolę narratora, ponieważ gra dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Miejsce 8. Mario Kart 8 Deluxe

PEGI 3

Platformy: Nintendo Switch

Czy jest ktoś, kto nie zna Mario? Uroczy hydraulik całkowicie opanował platformę Nintendo, na której dostępne są najróżniejsze odsłony jego przygód. Mario Kart 8 Deluxe to wyścigi, które zachwycają kolorami i blaskiem. Gracz ma do dyspozycji aż 42 postaci do wyboru, z czego jedna to awatar gracza. Dostępni są między innymi klasyczni bohaterowie, tacy jak Link znany z serii gier Zelda lub ukochana Mario, księżniczka Peach, a także postaci chłopca, dziewczynki oraz Izabelle z Animal Crossing. Do tego są jeszcze pojazdy o najróżniejszych kształtach i kolorach jak na przykład filiżanka lub srebrzysty Mercedes. Wyścigi odbywają się na przeróżnych torach, takich jak tęcza dryfująca w kosmosie lub upiorny zamek ze śmiesznymi nietoperzami. Młodzi gracze będą zachwyceni tą różnorodnością i szerokim polem wyboru. Dostępne są różne szybkości wyścigów, począwszy od najwolniejszych, które świetnie sprawdzą się podczas gry z dzieckiem, a skończywszy na najszybszym trybie, który niejednemu rodzicowi-graczowi sprawi nie lada problem. Największą zaletą Mario Kart 8 Deluxe jest konsola, na której jest dostępna. Nintendo Switch jest konsolą przenośną i do tego umożliwia grę w trybie kooperacyjnym. Wystarczy odłączyć joycony, czyli urządzenia sterujące znajdujące się po bokach ekranu. Dzięki temu można w dowolnym miejscu zagrać z dzieckiem w jego ulubioną grę, nawet poza domem, na przykład w przychodni u lekarza. Niestety, jest to także minus tej gry – jest dostępna jedynie na tę konsolę.

Miejsce 7. LittleBigPlanet 3 oraz Sackboy: Wielka Przygoda

Oryginalny tytuł: LittleBigPlanet3, Sackboy: A Big Adventure

PEGI 7

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation 5 (jedynie Sackboy: A Big Adventure)

Są to gry, w których główną rolę gra wyobraźnia. Główny bohater, Sackboy jest szmacianą lalką wypełnioną gałgankami, która przeżywa wspaniałe przygody w fantastycznym świecie Bunkum. Przedstawiony świat jest zachwycający i bardzo zróżnicowany. Dziecko z zachwytem będzie oglądać, jak kolejne poziomy różnią się od siebie i jakich kreatywnych rozwiązań wymagają. Tutaj niestety spotykamy pierwszą wadę, ponieważ niektóre zadania są naprawdę trudne. Gra na szczęście pozwala na tryb kooperacyjny, czy może wręcz stawia na niego, ponieważ taki był zamysł twórców, by stworzyć coś, co będzie motywowało do współpracy. Niektóre poziomy można odblokować jedynie z inną osobą i są one skonstruowane tak, by najmłodsi gracze byli w stanie pomóc komuś bardziej doświadczonemu, na przykład poprzez przytrzymywanie dźwigni lub stanie na przycisku. Kolejną wadą może okazać się sterowanie. Gry są dostępne jedynie na konsole PlayStation, więc do grania konieczny jest pad DualShock. Jest on duży i małe rączki mają problem z płynnym sięganiem po przyciski R1, R2, L1 i L2. Tutaj także twórcy gry wyszli naprzeciw oczekiwaniom i maksymalnie ułatwili samą rozgrywkę, by dziecko mogło spokojnie zastanowić się nad przyciskiem, który ma przytrzymać lub kliknąć. Dużą zaletą jest także narrator, który w polskiej wersji językowej przeprowadza graczy przez kolejne etapy spokojnym i ciepłym głosem Pawła Szczesnego.

Miejsce 6. Spyro Reignited Trilogy

PEGI 7

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch

Każdy, kto kocha smoki, zna uroczego Spyro. Ta platformówka łączy w sobie trzy poprzednie części w odnowionych wersjach, czyli Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage oraz Spyro: Yeah of the dragon. W bajkowych światach Artisan i Avalar, mały, odważny smoczek stawia czoło niebezpiecznym przygodom, by uratować swoich przyjaciół. Grafika w grze jest bajkowa i bardzo przyjemna, a sama postać tytułowego Spyro zachwyca zadziornością i wielkim sercem. Jest to bohater, którego dzieci uwielbiają! Co więcej, w drugiej odsłonie gry, możliwe jest sterowanie innymi postaciami, takimi jak zuchwała małpka Agent 9 czy dzielny pingwin Sierżant Lot. Rozgrywka polega głównie na szukaniu znajdziek w kolejnych krainach oraz pokonywaniu niezbyt skomplikowanych wrogów. Jest to stosunkowo łatwa platformówka, niestety czasem wymaga ona sporo zręczności. Dodatkowo wszystkie części Spyro to są gry przeznaczone tylko dla jednego gracza, niemożliwa jest więc współpraca ze starszym, lepszym graczem, który pomógłby przechodzić kolejne rundy na bieżąco. Jednak nadal pozostaje stary, dobry sposób na “Tato, przejdź mi bossa” i choć to nie to samo, co wspólna gra, to także ma swój urok.

Miejsce 5. Rayman Legends

PEGI 7

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii U, PlayStation Vita

Chyba każdy gracz zna Raymana. Pierwsza gra tej serii wyszła w 1995 roku, a w uroczym stworku zakochiwały się kolejne pokolenia. Wydana w 2013 roku odsłona Legends umożliwia graczom przypomnienie sobie dzieciństwa i zaproszenie do tego świata swojego potomstwa. Przedstawiony świat jest kolorowy i bardzo bajkowy, a każda platforma zachwyca czymś innym. Postaci, którymi można grać, są przyjemne dla oka i bardzo zabawne. Dostępne są tu waleczne księżniczki, takie jak na przykład Sybilla czy Aurora, ale także śmieszne stworki jak Glombrox czy Małak Globteen. W grę Rayman Legends można grać w trybie kooperacyjnym, co bywa momentami bardzo potrzebne. Choć sterowanie jest proste a większość przeciwników i przeszkód do pokonania łatwe, to zdarzają się momenty, które mogą frustrować małych graczy. Są to na przykład rundy muzyczne, które z kolei zachwycą rodziców lub starsze rodzieństwo – trzeba w nich biegać wśród przeciwników i omijać przeszkody w rytmie klasyków, takich jak Eye of the tiger czy Antisocial. Gdy jakaś postać ginie, zamienia się w śmieszny balon, z którego trzeba spuścić powietrze, by wrócił do gry. Zabawne przzedstawienie przeciwników także dobrze wpływa na rozgrywkę, zamieniając ją w śmieszną, niezależnie od sytuacji na ekranie. Jest to więc dobry przykład gry, która zachwyci i małych i dużych graczy.

Miejsce 4. Disney Infinity

PEGI 7

Platformy: PlayStation 4, Android, iOS, Microsoft Windows, Xbox 360, Wii U, PlayStation 3, Xbox One, PlayStation Vita

Disney Infinity spełni wymagania niemal każdego dziecka. A to wszystko dzięki temu, że dostępnych postaci jest… Mnóstwo! Zaczynając od bohaterów uniwersum Star Wars, a kończąc na klasyce wytwórni, czyli Mulan lub Aladynie, do wyboru jest wiele postaci, które wyszły spod skrzydeł Disneya. Dodatkowo rozgrywka może trwać i trwać, ponieważ poziomów jest tyle, ile uniwersów. Niestety, za wszystko to trzeba osobno płacić. W podstawowej wersji gry znajduje się jedynie platforma (lub platforma i zestaw), która jest konieczna do tego, by móc grać. To na niej stawia się dyski mocy ze światami oraz figurki bohaterów, które pojawiają się potem w świecie gry zwanym Toy Box. Niestety, niemożliwe jest mieszanie uniwersów, co oznacza, że Merida Waleczna nie stanie ramię w ramię do walki z Avengersami przeciwko Ultronowi. Jest to także kosztowna zabawa, ponieważ każdą figurkę i dysk mocy trzeba kupić osobno lub w zestawie. Zaletą jest to, że tych figurek i światów jest dużo i sprawią frajdę dzieciakom w każdym wieku, a nawet dorosłym. Disney Infinity daje możliwość wcielenia się w takie postaci jak Anna lub Elsa z Krainy Lodu, Pan Dziobak z serialu Fineasz i Ferb, a nawet Jeździec Znikąd czy Spiderman. I choć nie można mieszać postaci i uniwersów, Toy Box to jeden wielki plac zabaw, który można eksplorować i niemal dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Tam można kierować, kim tylko się chce, dzięki czemu szop Rocket ze Strażników Galaktyki może być sąsiadem Roszpunki i Jacka Szkieletona. Sterowanie jest stosunkowo łatwe i nie powinno być problematyczne nawet dla najmłodszych graczy, jednak niektóre poziomy i światy mogą być zbyt skomplikowane. Na szczęście gra umożliwia tryb kooperacyjny dla dwóch graczy i wiele mini gier, takich jak wyścigi lub łatwe przeskakiwanie platform. Grafika jest przyjemna dla oka i bardzo bajkowa, a takie postaci jak Venom czy Kapitan Barbossa są przedstawieni w sposób komiksowy i zabawny, który nie przerazi małych dzieci.

Miejsce 3. Seria LEGO – Harry Potter lata 1-4, Przygoda Gra Wideo i Avengers

Oryginalne tytuły: LEGO Harry Potter: years 1-4, LEGO Movie Videogame, LEGO Marvel’s Avengers

PEGI 7

Platformy: zależnie od części

Na tym miejscu można właściwie dać dowolny tytuł serii gier LEGO. Wszystkie one opierają się na licencji uniwersum, o którym opowiada i przybliża losy jego bohaterów. Są to gry przygodowe z elementami platformówki i zręcznościówki. Cała stylistyka gry opiera się na wyglądzie klocków, tworząc wyjątkowy, kolorowy klimat. Dzieci mogą wcielić się w swoich ulubionych bohaterów w ciałkach klockowych ludzików. LEGO Harry Potter pozwala na wcielenie się w tytułowego bohatera serii książek J.K. Rowling i jego przyjaciół. Młodzi gracze mogą tu nauczyć się różnych zaklęć i użyć ich przeciwko antagonistom w zaczarowanym świecie Hogwartu. LEGO Przygoda Gra Wideo opowiada historię Emmeta, zwykłego mieszkańca klockowego miasta, który musi zwyciężyć złowieszczego przeciwnika o imieniu Lord Biznes. Zabawna historyjka przenosi młodych graczy do świata, w którym mogą burzyć i budować, tworzyć zupełnie niewiarygodne przedmioty, które mają uratować świat. Nieco poważniejsze LEGO Avengers spodoba się wszystkim dzieciakom zakochanym w superbohaterach. W tej odsłonie można wcielić się między innymi w Thora lub Ironmana. Niezależnie od wybranego tytułu, rozgrywka jest prosta i zazwyczaj liniowa, dzięki czemu młodzi gracze nie czują się zagubieni w wirtualnym świecie. Sterowanie także nie należy do skomplikowanych, a wszystko ułatwia jeszcze fakt, że znaczna część gier z serii LEGO umożliwia granie w trybie kooperacyjnym. Przykładowe tytuły serii:

  • LEGO Batman 3: Poza Gotham
  • LEGO Jurassic World
  • LEGO Piraci z Karaibów
  • LEGO Star Wars: Skywalker Saga
  • LEGO Ninjago: Shadow of Ronin
  • LEGO City: Tajny Agent

Należy pamiętać, że serie dostępne są na różne platformy i mają różne wymagania. Nie wszystkie także umożliwiają tryb kooperacyjny. Mimo wszystko jednak są to gry, które można zaproponować dziecku, ponieważ przedstawiana w nich przemoc jest bardzo kreskówkowa i nie wykracza poza granice dobrego smaku.

Miejsce 2. Auta 3: Wysokie Obroty

Oryginalny tytuł: Cars 3: Driven to Win

PEGI 7

Platformy: PlayStation 4, Xbox 360, Wii U, Nintendo Switch, PlayStation 3, Xbox One

Jest to gra oparta na filmie studia Disney Pixar, Auta 3. Główny bohater Zygzak McQueen musi stawić czoła nowej serii samochodów wyścigowych, z których najlepszym jest zuchwały Jackson Sztorm. W grze dzieciaki mogą wcielić się w ulubione postacie i ścierać się w seriach wyścigów, na torze kaskaderskim lub spędzać czas na treningu na torze wyczynowym. Grafika jest oparta na tej znanej z animacji, jest więc żywa i pełna zachwycających kolorów. Sterowanie w grze jest proste, choć drift i inne wyczyny na drodze, takie jak na przykład jazda dwóch kołach, mogą początkowo sprawiać problem najmłodszym graczom. Te umiejętności można jednak szlifować na torze wyczynowym, który jest po prostu dużym placem zabaw dla samochodów, pełnym drążków do driftu oraz skoczni. Znajdują się tam także mini gry, które wprowadzają dodatkowy element zabawy. Trzy poziomy trudności w grze umożliwiają dostosowanie poziomu do możliwości gracza, przy czym najtrudniejszy poziom może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych, dorosłych graczy. Dzięki temu Auta 3: Wysokie Obroty są grą, w którą z przyjemnością może grać cała rodzina. W grze dostępne są samochody:

  • Zygzak McQueen
  • Jackson Sztorm
  • Złomek
  • Sally Carrera
  • Guido
  • Roman
  • Marian (Maniek)
  • Marek Marucha
  • Cruz Ramirez
  • Kazimierz Szpachel
  • Hanka Gołda
  • River Zacier
  • Sam Ogon
  • Natalia Pewna
  • Pani Felga
  • Bobby Świst
  • Byku Pustak
  • Gwiazda Kopeć
  • Rich Mixon
  • Arvy Motorhome
  • Doktor Dzwon

Część z nich trzeba odblokować, wykonując zadania, jednak z drobną pomocą innego gracza nie jest to problematyczne. Największą wadą jest brak polskiego dubbingu. Postaci porozumiewają się ze sobą za pomocą języka angielskiego, a polskie tłumaczenie jest wyświetlane w formie napisów. Gra umożliwia tryb kooperacyjny, dzięki czemu możliwe jest spędzanie czasu w grze z dzieckiem.

Miejsce 1. Psi Patrol: Rusza do akcji! oraz Psi Patrol Kosmopieski ratują Zatokę Przygód

Oryginalne tytuły: Paw Patrol: On a roll!, Paw Patrol Mighty Pups Saves Adventure Bay

PEGI 3

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC, Nintendo Switch, Xbox Series X|S

Niewątpliwie seria z ukochanymi pieskami milionów dzieci jest numerem jeden w tym rankingu. Zarówno Psi Patrol: Rusza do akcji! jak i Psi Patrol Kosmopieski ratują Zatokę Przygód, dostępne są z polskimi wersjami językowymi i dubbingiem, w których narratorem jest przywódca piesków, Ryder. Tłumaczy on krok po kroku jak postępować w grze, a nawet jak poruszać się w jej menu. Jest to duże ułatwienie dla najmłodszych graczy, którzy jeszcze mogą nie radzić sobie z czytaniem. Sterowanie w grze jest nieskomplikowane, nie będzie więc problematyczne nawet dla kilkulatków. Grafika i wygląd piesków jest podobny (lub niemal identyczny) z animacją znaną z serialu. Przedstawiane wydarzenia pozwalają dzieciakom uczestniczyć w przygodach ich ulubieńców. W każdej rundzie do dyspozycji są dwa odgórnie wybrane pieski, które mają indywidualne umiejętności i sekrety do odkrycia. Oba tytuły zawierają mini gry, takie jak na przykład Hop Hop Boogie, które z pewnością podbiją serca najmłodszego pokolenia graczy. Dużą zaletą tych gier jest możliwość kooperacji, dzięki czemu rodzic może współpracować z dzieckiem i stać się częścią jego przygody, jednak rozgrywka jest na tyle łatwa i przyjemna, że nawet najmłodsze dzieci nie będą miały problemów z poradzeniem sobie z zadaniami.

Większość z proponowanych tutaj gier ma tryb kooperacyjny, który jest wyjątkowo ważny przy grze z dzieckiem, szczególnie kilkuletnim. Rodzic nie tylko może pomóc dziecku podczas trudniejszej rozgrywki, ale także sprawuje ciągłą kontrolę nad tym, co dzieje się na ekranie. Niestety zdarza się czasem, że młodzi gracze dostają do rąk tytuły, które nie są dostosowane do ich wieku, a ich rozgrywka jest wulgarna i pełna przemocy. Oznaczenie PEGI nie gwarantuje, że dziecko będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z postawionymi przed nim zadaniami, ale zaświadczy, że nie zobaczy obrazów, które mogłyby źle na niego wpłynąć. Zamiast demonizować gry, należy dostosować je do wieku i możliwości dziecka. W ten sposób można w przyjemny sposób budować więź z potomkiem, a przy okazji spędzić czas na hobby. Te dwie pieczenie na jednym ogniu można upiec, jeśli tylko dobrze wybierze się tytuł do wspólnej zabawy.

Dodaj komentarz