Optymalizacja kosztów IT jako element strategii biznesowej

Optymalizacja kosztów IT jako element strategii biznesowej

XXI wiek ma to do siebie, że nie można prowadzić właściwie żadnego biznesu na większą skalę bez nowoczesnych technologii, komputerów i oprogramowania. Wydatki związane z IT generalnie traktujemy zwykle jako obowiązkowy koszt funkcjonowania naszej firmy i nie przykładamy do niego, aż tak wielkiej wagi. A jest to poważny błąd. Wszakże optymalizacja kosztów IT może w perspektywie dawać ogromne oszczędności.

Od czego zacząć optymalizację kosztów?

Jak w wielu procesach optymalizacyjnych w biznesie, pierwszym krokiem do poprawy opłacalności i wydajności jest szczegółowy audyt. Nawet najlepszy fachowiec w swojej branży o światowej sławie niewiele zdziała bez raportu na temat firmy, jej wewnętrznych systemów zarządzania i zapotrzebowania na sprzęt, oprogramowanie i usługi informatyczne. Dopiero na tej podstawie można opracować strategię zarządzania IT, która wdrożona i kontynuowana pozwoli stopniowo obniżać koszty, poprawiać wydajność i przede wszystkim poprawiać zyski w każdym okresie rozliczeniowym.

Elementy oceny kosztów i jakości procesów IT

Pierwszym pytaniem stawianym przez audytora i specjalistę jest to, w jakiej branży działa dany podmiot i do czego jest potrzebny w nim dział IT. Nie ma uniwersalnej metody i schematu działania, więc optymalizacja IT jest procesem dynamicznym. Zdarza się, że z usług oprócz firmy, pośrednio korzystają jej klienci, wtedy też szczególnie skupić się trzeba na szybkości obsługi. Ponadto warto jest zwrócić uwagę na to, czy procesy IT są wykonywane przez zewnętrznych wykonawców, czy też firma samodzielnie zatrudnia własny dział informatyczny i organizuje zaopatrzenie w sprzęt, oprogramowanie i usługi. Dokładne rozpisanie zakresu wykorzystywanych usług i produktów, zapotrzebowania na fachowców i kosztów to zwykle zajęcie na co najmniej kilka dni. Taki schemat jest jednak podstawowym narzędziem,

Praktyczne ograniczanie kosztów IT

Kiedy już wszystko jest przygotowane, przechodzimy do procesu optymalizacyjnego. Jest to przede wszystkim kwestia zarządzania zasobami. które to odbywa się nieprzerwanie przez całą działalność firmy. Popularnymi rozwiązaniami, dzięki którym optymalizacja procesów IT może stać się faktem i przynieść oszczędności są usługi takie jak outsourcing IT i zakupy oprogramowania w pakietach. Pomocna jest również restrukturyzacja struktury zatrudnienia w przypadku własnego działu IT. Optymalizacja kosztów IT to przede wszystkim ciągłe zarządzanie i reagowanie na zmiany na rynku i zmieniające się zapotrzebowanie wewnątrz firmy. W wielu przypadkach to nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności w skali roku, więc warto jest zainteresować się problematyką.

Dodaj komentarz