Komputery nie lubią kurzu

Komputery nie lubią kurzu

Kurz to dla większości ludzi problem estetyczny, dla alergików także zdrowotny, a dla użytkowników pecetów zagrożenie dla stabilnej pracy ich maszyn. Wszelkie zabrudzenia dostające się do wnętrza obudowy osiadają na podzespołach i z czasem utrudniają ich pracę, mogąc nawet doprowadzić do poważnej awarii. Jak zabezpieczyć komputer przed kurzem? Poznaj moich 5 sposobów.

Kup dobrą obudowę – dobrą, czyli wyposażoną w wydajne filtry przeciwkurzowe. W tanich obudowach albo w ogóle takiego rozwiązania nie ma, albo filtr jest instalowany tylko przed zasilaczem. Warto natomiast dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić obudowę z filtrem czołowym oraz umieszczonym na górze obudowy. Dzięki temu wnętrze komputera będzie znacznie mniej się kurzyć.

Nie zdejmuj boków – zdekompletowana obudowa z oczywistych względów nie chroni wnętrza komputera przed kurzem. Niektórzy jednak z premedytacją demontują boczny panel, aby móc podziwiać piękno podzespołów (niektórych to naprawdę rajcuje) lub obniżyć temperaturę w środku komputera. Oba argumenty są mocno naciągane. Za chłodzenie wnętrza odpowiadają wentylatory, a jeśli chcesz sobie popatrzeć na podzespoły, to po prostu kup obudowę z okienkiem.

Odkurzaj – nie ma w 100% szczelnej obudowy i prędzej czy później kurz i tak osiądzie na podzespołach. Dlatego przynajmniej raz w miesiącu poświęć chwilę na odkurzenie wnętrza peceta. Możesz użyć zwykłego odkurzacza z regulacją prędkości zasysania – ustaw ją na minimum!

Dbaj o czystość w pomieszczeniu – zakurzone biurko, brudna podłoga i sterty śmieci powodują, że wentylatory komputera znacznie szybciej zasysają kurz. Dbając o porządek na swoim stanowisku pracy czy zabawy inwestujesz w dłuższe życie podzespołów peceta.

Przykrywaj komputer – jeśli nie korzystasz ze sprzętu, to zabezpiecz go przed osiadaniem kurzu kładąc na obudowę bawełnianą ścierkę czy ręcznik. To żaden obciach! Dzięki temu kurz nie będzie osiadać na obudowie, skąd później mogłyby zasysać go wentylatory. Tak samo rób z monitorem czy drukarką – ten prosty sposób się sprawdza.

Pamiętaj jednak, że nawet Twoje usilne starania nigdy w 100% nie zabezpieczą wnętrza komputera przed kurzem. Trzeba je po prostu regularnie czyścić. Bagatelizowanie tego może przynieść przykre konsekwencje: kurz ogranicza wydajność płyty głównej, procesora i karty graficznej, a także układów chłodzenia.

Dodaj komentarz