Dlaczego warto korzystać z usługi AWS Lambda?

Dlaczego warto korzystać z usługi AWS Lambda?

Wynajmowanie mocy obliczeniowej w chmurze jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Wartą uwagi usługą, z której korzysta wiele osób i firm (w tym niektórych bardzo dużych) na całym świecie, jest Amazon Web Services Lambda.

Amazona nie trzeba prawdopodobnie większości osób przedstawiać. To przede wszystkim firma odpowiedzialna za nazwany na jej cześć portal sprzedażowy, jednak nie tylko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odłamem Amazona jest Amazon Web Services, czyli największa organizacja oferująca usługi chmurzy na całym świecie. Jedną z takich usług jest Lamba. Jak ona działa, do czego służy i dlaczego warto z niej korzystać? Wszystko tłumaczymy poniżej!

Czym jest Amazon Web Services Lambda?

Usługa AWS Lambda umożliwia uruchomienie kodu przy pomocy udostępnionej użytkownikowi mocy obliczeniowej, bez samodzielnego ustawiania jej ilości i innych działań konfiguracyjnych, które wymagają od użytkownika czasu i energii. Jest to platforma bezserwerowa, która obsługuje między innymi takie popularne języki programowania, jak Python, Java, Go, Ruby czy C#. Co więcej, Lambda dostarcza także Runtime API, które umożliwia obsługę także innego dowolnego języka.

Jak już wspomniano, Lambda jest lub była wykorzystywana przez wielu światowych gigantów. Wśród firm, które z niej korzystały, można wymienić między innymi Netflixa (największą platformę streamingową świata), Square Enix (studio produkujące gry komputerowe) oraz T-Mobile (dostawcę usług sieci komórkowej). Jest to więc jak widać bardzo wszechstronne narzędzie, które może sprawdzić się w bardzo wielu branżach.

Dlaczego warto korzystać z usługi Lambda?

Na korzyść tej usługi Amazon Web Services przemawia wiele aspektów. Choćby fakt, że umożliwia ona dużą automatyzację działań. Ilość zużywanej mocy obliczeniowej jest ustalana i skalowana automatycznie, na podstawie zbieranych przez usługę danych. Programista nie musi zajmować się ustawianiem parametrów Lambdy, a zamiast tego może skupić się na tworzeniu kodu.

Kod może zostać napisany w innym miejscu i wrzucony do usługi Lambda lub stworzony bezpośrednio w dostarczanym przez nią edytorze. Co więcej, usługa ta działa na tej zasadzie, że kod nie jest uruchamiany cały czas, a tylko w odpowiedzi na jakieś konkretne zdarzenie, wybrane przez użytkownika. Dzięki temu nie trzeba płacić za czas, w którym kod jest nieaktywny, a tylko za momenty, w których ktoś rzeczywiście korzysta z naszej aplikacji.

Jeśli dodamy do tego relatywną łatwość i intuicyjność obsługi Lambdy (plus szeroką dostępność różnego rodzaju poradników), łatwo jest dojść do wniosku, że jest to usługa, z której warto korzystać.

Dodaj komentarz