Charakterystyka aluminimum

Charakterystyka aluminimum

Aluminium jest jednym z częściej wykorzystywanych metali w budownictwie. Wykonuje się z niego profile do produkcji ościeży okien i drzwi. Stolarka aluminiowa obok plastikowej jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Zaletą aluminium jest lekkość konstrukcji, w których bierze udział. Dodajmy do tego plastyczność surowca i jego odporność na korozję i mamy materiał prawie doskonały.

Charakterystyka pierwiastka

Aluminium, czyli glin. Jego czystość jest zależna od technologii wytwarzania. Najczystsze jest aluminium rafinowane elektrolitycznie. Nieco więcej zanieczyszczeń zawiera aluminium hutnicze, powstające podczas wytopu pierwiastka z tlenku glinu.

Surowcem wyjściowym do produkcji metalu jest ruda o nazwie boksyt, z której powstaje tlenek glinu.

Ciepło – zimno

Profile aluminiowe oferowane są przez handel w dwóch odmianach.

zimne – wykonane są w całości z metalu. Choć układ komór powietrznych gwarantuje pewną izolację, ten rodzaj profili stosuje się do okien i drzwi montowanych w obiektach przemysłowych lub handlowych.
ciepłe – dla budownictwa mieszkaniowego stosuje się profile złożone. W ich konstrukcji stosuje się wkładkę z tworzywa, która ma za zadanie zlikwidować mostki cieplne pomiędzy profilami.
Zabezpieczenia

Stosuje się dwa rodzaje protekcji powierzchniowej.

anodowanie – jest to proces elektrochemiczny. W wyniku reakcji powstaje na powierzchni metalu warstwa tlenku glinu o parametrach znacznie wyższych niż taka sama powstająca w sposób naturalny, siłami przyrody.
lakierowanie – dokładnie, lakierowanie proszkowe. Polega na nałożeniu cząsteczek farby na powierzchnię aluminium. Farba w postaci suchej jest naelektryzowana i z łatwością przylega do malowanych ram, gdyż te mają przeciwny ładunek elektryczny. Następnie elementy okna zostają wygrzane w piecu, w którym farba nabiera połysku i przywiera jeszcze mocniej do powierzchni metalu.

Dodaj komentarz