Biopaliwa – czy uratują przyszłość energetyki?

Biopaliwa – czy uratują przyszłość energetyki?

W czasach ciągle niestabilnej sytuacji geopolitycznej na świecie, przyszłość energetyczna chyba już zawsze pozostanie nie do przewidzenia, a ceny paliw mineralnych będą już tylko rosły. Nie napawa to optymizmem, chyba że rozważymy alternatywę jaką daje nam biodiesel. Paliwo to stwarza możliwość przynajmniej częściowego uniezależnienia się od rynku paliw ropopochodnych, przy założeniu, że silnik maszyny, którą chcemy zasilać biopaliwem jest silnikiem wysokoprężnym, a więc silnikiem typu Diesel.

O samym paliwie pisaliśmy już wcześniej i więcej informacji o biodieslu można znaleźć odwiedzając naszą stronę. W tym artykule chcielibyśmy się skupić konkretnie na możliwościach jakie daje wykorzystanie biodiesla w maszynach rolniczych.

Biodiesel jest paliwem, które można wyprodukować samemu, oczywiście z zachowaniem wszelkich niezbędnych norm i procedur. Ważnym jest, aby paliwo biodiesel kupować od sprawdzonych dostawców, jeżeli samemu nie jest się producentem. Podstawowym powodem, dla którego rolnicy decydują się na użycie biodiesla w maszynach rolniczych jest, rzecz jasna, oszczędność. Warto pamiętać, że średnio na uprawę 1 hektara gruntów ornych polski rolnik zużywa w ciągu roku 120 litrów ropopochodnego oleju napędowego (ON). Łatwo policzyć, ze jeśli jego gospodarstwo ma 40 hektarów, zużyje wówczas 4800 litrów ON. Podobną ilość biopaliwa można uzyskać z około 12 ton rzepaku. Przeznaczając 5 hektarów pola pod jego uprawy, można stać się całkowicie samowystarczalnym w aspekcie zasilania maszyn rolniczych w gospodarstwie. Należy pamiętać o kosztach elektryczności i innych komponentów niezbędnych do wyprodukowania biopaliwa, jednak koszty te są zdecydowanie niższe od cen ON.

Co zatem, obok oleju, potrzebne jest do produkcji wydajnego biopaliwa wysokiej jakości? Paliwo to jest efektem procesu chemicznego zwanego estryfikacją. Tłuszcz reaguje z alkoholem metylowym, wytrącając glicerynę. Ta po ukończeniu całego procesu stanowi 1/10 ogółu uzyskanego produktu. Glicerynę można sprzedać. Niezbędny jest także katalizator, np. popularny wodorotlenek sodowy.

Oczywiście biodiesel w rolnictwie to nie tylko produkcja, to przede wszystkim używanie tego paliwa do zasilania maszyn rolniczych. Ci, którzy korzystali z biodiesla wiedzą o mieszankach B100, B50, B20 i B5 gdzie numer oddaje wskaźnik procentowy komponentu roślinnego. Maszyny rolnicze, które zasilane są tym paliwem mogą otrzymywać stuprocentowe paliwo biodiesel wyprodukowane na bazie oleju rzepakowego, arachidowego, słonecznikowego, szczególnie ceniony jest olej po-spożywczy, przepalony (używa się też tłuszczu zwierzęcego) lub wymieszane z tradycyjnym paliwem mineralnym we wskazanych proporcjach(50%, 20%, 5% – udział biopaliwa w mieszance). To drugie rozwiązanie jest oczywiście nieco droższe. O wykorzystaniu oleju roślinnego jako paliwa można dowiedzieć się więcej klikając tutaj.

Producenci ciągników, kombajnów oraz innych maszyn stosowanych w rolnictwie przekonują do używania biopaliw. Przykładem może być chociażby firma Case IH, jeden z liderów rynku otwarcie zachęcających do używania biodiesela w maszynach swojej produkcji. W przypadku maszyn rolniczych coraz więcej firm produkuje ciągniki i kombajny przystosowane fabrycznie do użycia biodiesla (Case New Holland, Valtra, John Deere, Massey Ferguson, Same Dautz-Fahr, Fendt), ale i starsze typy tych pojazdów mogą być zasilane 100% biodieselem.

Naturalnie czynnik finansowy odgrywa największą rolę przy wyborze paliwa, jednak nie jest czynnikiem jedynym. Jako paliwo odnawialne nie jest uzależnione od wydobycia, a od skutecznych upraw, co już staje się odrębnym sektorem produkcji, a na szeroką skalę może rozwiązać problemy krajów, które mają nadprodukcję żywności. Dodatkowo paliwo to nie zawiera siarki, więc w maszynach rolniczych skutkuje to redukcją tlenku węgla, dwutlenku węgla i niespalonych węglowodorów w porównaniu do maszyn zasilanych ON. Biodiesel ze względu na swoje właściwości i gęstość dodatkowo oczyszcza przewody paliwowe z zanieczyszczeń. Ma to oczywiście wpływ na częstotliwość wymiany filtrów olejowych i trzeba to regularnie kontrolować. Oprócz tego biodiesel jest paliwem bardziej ekologicznym i nie chodzi tylko o efekt jego spalania. Już sam proces wytwarzania go jest bardziej przyjazny środowisku, a wykorzystywane metody i produkowane odpady nie są tak szkodliwe. Używanie biodiesla przyczynia się do zmniejszenia skutków klimatycznych, emisji gazów cieplarnianych , zanieczyszczenia i biodegradacji.

Paliwo to wydaje się być najlepszym z możliwych wyborów dla rolników zużywających duże jego ilości i posiadających możliwości produkcyjne we własnym zakresie. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.drewnozamiastbenzyny.pl gdzie możesz dowiedzieć się więcej na temat alternatywnych paliw i ich zastosowania.

Dodaj komentarz