Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Wydawać by się mogło, że osobie prywatnej ciężko jest zagospodarować odnawialne źródła energii i jest to głównie broszka państwa, które buduje elektrownie wodne czy farmy wiatraków. Jednak wraz z podwyżkami cen prądu u firm energetycznych zaczęto szukać rozwiązań, które pomogą przeciętnej rodzinie oszczędzić pieniądze, a do tego generować mniej zanieczyszczeń. Fotowoltaika dla domu jest obecnie czymś, co można spotkać niemal w całej Polsce. Jednak jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, aby spełniała zapotrzebowanie typowej rodzina? Czy jest to opłacalna inwestycja i na czym w zasadzie to wszystko polega?

Co to instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna działa przede wszystkim za pomocą umieszczanych na ogół na dachu, ale także w innych wysokich punktach paneli fotowoltaicznych. Konwertują one energię słoneczną w energię elektryczną, co pozwala bez problemu na zasilenie wszystkich sprzętów elektronicznych, oświetlenia et cetera w każdym domu. Nie należy mylić fotowoltaiki z panelami słonecznymi, bowiem te drugie umożliwiają jedynie podgrzanie wody. Są więc znacznie mniej uniwersalne. Z tego też powodu odchodzą one już nieco w cień, a znacznie częściej pada stwierdzenie, że fotowoltaika dla domu, dla biznesu czy rolnika to świetne rozwiązanie. Jest to coś, co może być źródłem oszczędności dla niemal każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej

Nie da się podać określonej uniwersalnej mocy, która byłaby odpowiednia dla każdego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb energetycznych rodziny, które mogą się przecież bardzo różnić mimo na przykład tej samej ilości osób w dwóch różnych gospodarstwach domowych. Najlepiej poprosić o wyliczenie optymalnej mocy fachowca, zamiast samemu zgadywać. Za mała moc całej instalacji sprawi, że nie będzie ona w stanie pokryć całego naszego zapotrzebowania, z kolei za duża – zwiększa koszty, a nadwyżka może się po części zmarnować. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby uwzględnić potencjalny przyszły wzrost zapotrzebowania i jeśli jest taka potrzeba, zainwestować w nieco większą moc instalacji.

Czy instalacja fotowoltaiczna się zwróci

Fotowoltaika ewentualnie powinna zwrócić się każdemu, jednak czas jaki trzeba będzie odczekać może być różny. Wszystko zależy od tego, jaki był nasz wkład własny i ile średnio oszczędzamy miesięcznie na rachunkach za prąd. Możliwe, że już po 10, 6, a w skrajnych przypadkach nawet 3 latach wyjdziemy już „na zero”. Warto zainteresować się możliwościami dofinansowania inwestycji przez państwo.

Dla wielu posiadaczy domów jednorodzinnych fotowoltaika może się okazać bardzo opłacalną inwestycją, chociaż oczywiście na zwrot kosztów będzie trzeba minimum kilka lat poczekać.

Dodaj komentarz