Filtry powietrza – rodzaje i zastosowanie

Filtry powietrza – rodzaje i zastosowanie

Zanieczyszczenie powietrza

 

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Niestety jest ich coraz więcej, nic więc dziwnego w tym, że szukamy sposobów na ich ograniczenie. Pomocne w walce z zanieczyszczeniami okazują się filtry powietrza. Na rynku można spotkać różne rodzaje filtrów: HEPA,  węglowe, jonowe, UV czy wodne.

Filtry powietrza – rodzaje i zastosowanie

 

Filtry HEPA

– został opracowany w czasie II wojny światowej w celu usuwania radioaktywnych cząstek pyłu z powietrza i ochrony dróg oddechowych żołnierzy. Obecnie są stosowane do filtrowania powietrza w pomieszczeniach. Są polecane przez alergologów i lekarzy z uwagi na jego zdolność do usuwania większości zanieczyszczeń ( nawet 99,97%) na poziomie mikroskopowym. Filtr HEPA jest w stanie usunąć pyłki, pleśnie, sierść zwierząt domowych, zarodniki roztoczy czy bakterie. Nie pochłania jednak zapachów

 

Filtr węglowy

– przeznaczony do wychwytywania bardzo drobnych cząstek (dym papierosowy, opary chemiczne, zapachy) i uważany za najbardziej chłonny. Nie uwalnia zanieczyszczeń z powrotem do powietrza. Niestety nie wychwytuje kurzu i innych alergenów oraz mikroorganizmów.

 

Filtr jonowy

– działa na innej zasadzie niż wyżej wspomniane filtry. Generuje jony ujemne, które przyciągają dodatnie czasteczki kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu. Działa na bakterie, wirusy i toksyczne opary. Po połączeniu cząsteczki stają się cięższe i opadają na podłogę (nie są więc eliminowane i mogą znowu zacząć unosić się w powietrzu). Główna wadą filtrów jonowych jest to, że wytwarzając ujemne jony (aniony) tlenu, tworzą ozon jako produkt uboczny, a jego bezpośrednie wdychanie może być zagrożeniem dla zdrowia.

 

Filtr ultrafioletowy (UV)

– wykorzystuje światło ultrafioletowe ładunku elektromagnetycznym, który niszczy bakterie i inne patogeny zrywając wiązania molekularne w ich DNA. Skutecznie zwalcza wspomniane już bakterie, ale też wirusy, drożdże i pleśnie. Nie usuwają jednak kurzu, alergenów i ciał stałych z powietrza. Niektóre z niż podobnie jak filtry jonowe mogą wytwarzać ozon. Filtry UV są stosowane głównie w szpitalach, laboratoriach czy kuchniach.

 

Filtr wodny

– to nic innego jak komora z wodą i  zainstalowanym wiatrakiem, który zasysa powietrze. Na wlocie powietrza umieszcza się również filtr innego rodzaju, żeby polepszyć jakość jego działania. Sprawdzi się przy usuwaniu z powietrza kurzu, roztoczy, pylkow czy sierści. Nie poradzi sobie z drobnymi cząsteczkami takimi jak wirusy czy bakterie oraz nie zneutralizuje zapachów.

 

 

 

Dodaj komentarz