Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

Coraz większy nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii, nie tylko w sektorze prywatnym, ale też biznesowym. Nic dziwnego – przedsiębiorstwa generują z reguły znacznie więcej zanieczyszczeń i zużywają olbrzymie pokłady energii. Wiąże się to z wielogodzinną pracą maszyn i urządzeń, a także non-stop włączonym oświetleniem. Fotowoltaika dla biznesu może okazać się ciekawym, wydajnym i opłacalnym, a do tego ekologicznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, na przykład dach fabryki.

Czym jest fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna za pomocą zainstalowanych w dobrze nasłonecznionym miejscu paneli jest w stanie generować energię elektryczną przy wykorzystaniu energii słonecznej. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku, a w lato pozwalające wygenerować znaczną ilość nadwyżek, które można odsprzedać firmom energetycznym. Dzięki temu nie jest wielką przeszkodą fakt, że przez kilka miesięcy w roku ilość samodzielnie nagromadzonej energii będzie stosunkowo niewielka.

Jakie są zalety fotowoltaiki

Dzięki dobrej instalacji fotowoltaicznej firma może oszczędzić ogromną ilość pieniędzy na rachunkach za prąd, które w dużych firmach potrafią wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Możemy to zrobić dzięki zagospodarowaniu przestrzeni, której przecież i tak do niczego nie wykorzystywaliśmy (na przykład dachu). Nie musimy także drżeć przed ciągle rosnącymi cenami prądu, które mogą odcisnąć mocne piętno zwłaszcza na małych przedsiębiorstwach. Zarówno państwo, jak i Unia Europejska bardzo krytycznie spogląda na firmy generujące zanieczyszczenia poprzez korzystanie z tradycyjnych źródeł energii. Fotowoltaika pozwala nie dość, że uniknąć przyszłych kłopotów prawnych, to jeszcze zbudować reputację przedsiębiorstwa jako przyjazne środowisku naturalnemu.

Ile kosztuje fotowoltaika

Im większa moc i powierzchnia fotowoltaiki, tym większe będą także koszta. Można jednak liczyć na zwrócenie się ich w ciągu kilkunastu, a nawet kilku lat. Dużo zależy od tego, czy uda nam się uzyskać dofinansowanie chociaż części kosztów związanych z założeniem instalacji. Wydatki poniesione na rzecz fotowoltaiki można także odpisać od podatku dochodowego. W związku z tym może okazać się, że już po stosunkowo niedługim czasie cieszyć będziemy się z może nie darmowego, ale bardzo taniego prądu w porównaniu z wcześniejszymi kosztami.

Fotowoltaika dla biznesu może być obecnie świetnym wyborem, zwłaszcza, że istnieje wiele form wsparcia dla przedsiębiorców zainteresowanym uczynieniem swoich firm bardziej ekologicznymi.

Dodaj komentarz