Cudowne właściwości roślin, czyli kilka słów na temat kocanki piaskowej

Cudowne właściwości roślin, czyli kilka słów na temat kocanki piaskowej

Kocanka jest znana ludzkości od wieków. Ponoć starożytni Grecy w celu wybłagania łask i pomyślności, składali suszone kwiaty kocanki w ofierze swoim bogom. Natomiast średniowieczni uczeni wykorzystywali ją w leczeniu chorób pasożytniczych oraz bólów reumatycznych. Kwiaty kocanki można spotkać powszechnie na polskich łąkach i pastwiskach, jednakże należy pamiętać, że ta piękna i pożyteczna roślina jest w naszym kraju pod ścisłą ochroną.

Właściwości i zastosowanie kocanek

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium L.) to gatunek rośliny naturalnie występującej na terenie Europy i Syberii, występuje również w Polsce w stanie dzikim jak i na polach uprawnych. Jego nazwa najprawdopodobniej nawiązuje to jego pięknych, żółtych kwiatów (gr. helios- słonce, łac. chrysos – złoty).

Kwiaty kocanki (Helichrysi flos) są bogatym źródłem flawonoidów, do których należą: chalkony (izosalipurpozyd), flawonole (glikozydy kemferolu i kwercytyny), flawonony (glikozydy naryngeniny) oraz flawony (glikozydy apigeniny i luteoliny). Ponadto zawierają: olejek eteryczny (ftalidy), fenolokwasy (kwas kawowy, syryngowy, protokatechowy), fitosterole, kumaryny (eskuletyna, skopoletyna, umbeliferon) oraz garbniki.

Fitozwiązki zawarte w kwiatach kocanek, a przede wszystkim zespół flawonoidów są odpowiedzialne za ich działanie:

– żółciopędne i żółciotwórcze
– spazmolityczne (rozkurczające)
– przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
– antyoksydacyjne (przeciwutleniające)

Dzięki temukwiaty kocanek wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń trawienia związanych z uczuciem pełności i wzdęcia. Ponadto, medycyna naturalna używa ich właściwości w celu łagodzenia [b]stanów zapalnych, objawów dny moczanowej, obrzęków i schorzeń nerek (dzięki działaniu moczopędnemu flawonoidów)

Właściwości olejku z kocanek

Olej z kocanekznajduje zastosowanie w kosmetyce (pielęgnacja skóry, szczególnie trądzikowej, wrażliwej i starzejącej się) oraz wykazuje następujące właściwości lecznicze:

– łagodzi ból i krwawienia
– przyśpiesza zanik siniaków, krwiaków
– pomocny w walce z trądzikiem różowatym
– powoduje wymiatanie wolnych rodników
– działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
– stymuluje regenerację naskórka

Kocanka piaskowa – przeciwwskazania

Z dobrodziejstw surowców kocanki piaskowej nie powinny korzystać osoby cierpiące z powodu kamieni żółciowych i niedrożności dróg żółciowychoraz alergicy uczuleni na pyłki roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae). Ponadto, ze względu na brak odpowiednich badań dotyczących bezpieczeństwa, ze stosowania kocanki piaskowej powinny zrezygnować także kobiety ciężarne, kobiety w trakcie karmienia piersią oraz dzieci do 18 roku życia.

Dodaj komentarz